A brexit ellenére nem áll le az EU bővítése

Az Egyesült Királyságnak az Európai Unióból való kilépésre vonatkozó döntése nem vetett véget az uniós bővítésnek a balkáni országok irányába - mondta hétfőn François Hollande francia államfő és Federica Mogherini, az Európai Unió kül- és biztonságpolitikai főmegbízottja Párizsban.

A francia fővárosban hat nyugati balkáni-ország és hat uniós tagállam vezetője tekintette át a migrációval és a brexittel kapcsolatos kérdéseket. A Nyugat-Balkánról rendezett harmadik csúcstalálkozóra 11 ország kapott meghívást a francia fővárosba, a térségből Albánia, Bosznia-Hercegovina, Koszovó, Macedónia, Montenegró és Szerbia, valamint öt uniós tagállam; Németország, Ausztria, Horvátország, Olaszország és Szlovénia.

„A brit döntés semmilyen módon nem írja felül a balkáni országok irányába tette elkötelezettségeinket. Tiszteletben tartjuk őket az eredeti feltételek szerint, amelyeket át kell nézni” – hangsúlyozta a francia államfő az Elysée-palotában tartott sajtótájékoztatóján.

Angela Merkel szintén kiemelte, hogy a nyugat-balkáni államok csatlakozási perspektívája az EU-hoz nem változott a brit népszavazás eredményét követően.

„Nagy-Britannia döntése semmin nem változtatott” – mondta a német kancellár, aki szerint „ezek az országok tarthattak ettől”. Ugyanakkor nem változnak azok a feltételek sem, amelyeket a szóban forgó államoknak a csatlakozási folyamat előrevitele érdekében teljesíteniük kell – fűzte hozzá Merkel.

A meghívást kapott hat balkáni ország nem tagja az Európai Uniónak, de valamennyien elkötelezték magukat a csatlakozási folyamatban. Vezetőik harmadik alkalommal találkoztak a 2014-ben elindított úgynevezett berlini folyamat keretében, amelynek célja a nyugati-balkáni országok fejlődésének és reformjainak bátorítása a jövőbeni uniós csatlakozás céljából.

Kapcsolódók

Kimaradt?