Putyint és az amerikai politikusokat is bírálta Obama

Az amerikai elnök kijelentette, hogy nem áll szándékában a szíriai konfliktust az Egyesült Államok és Oroszország közötti, helyettesítő erők által megvívott, áttételes háborúvá (proxy war) változtatni, és hogy nem kíván együttműködni Moszkvával a szíriai rezsim ellen harcoló összes erő megsemmisítésében sem.

Barack Obama azzal kapcsolatban nyilatkozott erről a Fehér Házban megtartott sajtóértekezletén pénteken, hogy az Egyesült Államok és Oroszország légiereje az elmúlt napokban Bassár el-Aszad szíriai elnök más és más ellenfeleit bombázta. „Ez nem valami szuperhatalmak közötti, sakktáblánál vívott verseny” – mondta az elnök.

Obama bírálta Oroszországot a Szíriában az ellenzéki erők ellen „válogatás nélkül” végrehajtott légicsapások miatt, és leszögezte, hogy ha az orosz légi hadjárat továbbra is ugyanebben a szellemben folytatódik, akkor Washington nem fog együttműködni Moszkvával „az Aszad-ellenes erők megsemmisítésére irányuló orosz kampányban”. Az elnök szerint szíriai stratégiájának bírálói csak „mellébeszélni” tudnak, amikor arra kérik őket, hogy vázoljanak fel alternatívát azzal szemben.

„Putyin koalíciója csak Iránból és Aszadból áll”

Obama és Vlagyimir Putyin orosz elnök több mint kétévi kihagyás után hétfőn tartott először hivatalos kétoldalú találkozót az ENSZ-közgyűlés 70. ülésszakának nyitánya keretében. Oroszország szerdán indított először légicsapásokat Szíriában – amerikai tisztségviselők szerint nem az Iszlám Állam terrorszervezet állásai ellen. Az orosz gépek először pénteken támadták az Iszlám Államot.

A New York-i orosz-amerikai csúccsal kapcsolatban Obama arról számolt be, hogy ott arra az esetre ajánlotta fel együttműködését Putyinnak, ha az orosz elnök közben tud járni a szíriai politikai rendezésért Iránnál és Aszadnál. Úgy vélekedett, hogy Moszkva beleragad az „ingoványba”, ha az orosz elnök nem az Iszlám Államra összpontosít és nem segít egy olyan politikai átmenet megvalósításában, amelynek eredményeképpen Aszad lemond majd a hatalomról.

Obama igyekezett elszigeteltként bemutatni az orosz erőfeszítéseket, rámutatva, hogy Putyin koalíciója csak Iránból és Aszadból áll, miközben „a világ többi része” az amerikai vezetésű koalícióhoz csatlakozott. Álláspontja szerint Oroszország nem lát különbséget az Iszlám Állam és a szíriai ellenzék között, és Moszkva „nézőpontjából ők valamennyien terroristák”.

Az oregoni főiskolai mészárlással kapcsolatban Barack Obama elmondta, hogy elnökségének hátralévő részét a fegyveres erőszak elleni fellépésre kívánja felhasználni. Az elnök azonban nem a törvényalkotás terén próbál meg fellépni – amit eleve lehetetlenné tesz, hogy a kongresszus mindkét házában a republikánusok vannak többségben – hanem a problémának a közvéleményben való tudatosítása terén. Úgy vélekedett, hogy kevesebb lenne a gyilkosságok száma, ha nehezebbé válna a fegyverhez jutás. Arra bátorította az amerikaiakat, hogy olyan politikusokat válasszanak meg, akik az általa helyesnek mondott álláspontot képviselik.
banner_IQYcRuKP_eurot_MagyarIgazolvany_web_2024-11-15_300x250.png
banner_C0oT6SvR_eurot_MagyarIgazolvany_web_2024-11-15_970x250.png
banner_M68UqZcM_eurot_MagyarIgazolvany_web_2024-11-15_728x90.png

Kapcsolódók

Kimaradt?