Kiakadt Berlin a holokausztról indított karikatúraverseny miatt

Berlin a „legnagyobb értetlenség hangján” ítélte el szerdán az Iránban a holokauszt témájában meghirdetett karikatúraversenyt.

„Rendkívül mélyen érintenek minket azok a próbálkozások, hogy hatmillió zsidó halála csúfolódás és nevetség tárgyává váljon” – sajnálkozott szerdán a német külügyminisztérium egyik szóvivője, és hozzátette, a német vezetés iszonyodik a karikatúraverseny gondolatától.

A teheráni Karikatúra Háza és a Szercsesmeh Kulturális Komplexum hirdette meg január 24-én a gúnyrajzversenyt, tiltakozásul a Charlie Hebdo francia szatirikus magazinban publikált Mohamed-karikatúrák ellen – írta a Tehran Times. A pályaműveket április 1-jéig várják, az első három helyezettet 12 ezer, 8000, illetve 5000 dollárral jutalmazzák. A „legjobb munkákat” a teheráni Kortárs Palesztin Művészeti Múzeumban és több más helyszínen mutatják be, majd egy albumban közzéteszik.

Az első holokauszttagadó iráni karikatúraversenyt 2006-ban rendezték meg, akkor a dán Jyllands-Posten lapban megjelent Mohamed-karikatúrák elleni tiltakozásul, a pályázatra 1200 rajz érkezett 62 országból.

A Szercsesmeh Kulturális Komplexum korábban arról panaszkodott, hogy korlátozzák a holokauszt kutatását. „Ha a Nyugat számára a vélemény szabadságának nincsenek határai, akkor a kutatóknak joga kellene, hogy legyen ahhoz, hogy a holokauszt témájában végezzenek kutatásokat” – mondta az intézet illetékese.

Az intézet osztja azt az iszlám világban széles körben elterjedt nézetet, miszerint Nyugaton eltúlozzák a holokauszt mértékét. Nem világos, hogy a rajzverseny magánkezdeményezés vagy államilag támogatott akció.

Haszan Róháni mérsékelt iráni elnök 2013-as hivatalba lépése idején elhatárolódott elődje, Mahmúd Ahmadinezsád korábbi kijelentéseitől, aki gyakorta megkérdőjelezte a holokauszt mértékét.

Kapcsolódók

Kimaradt?