Putyin fegyverkezik a Kuril-szigeteken

Moszkva 2016-ra jelentősen megnöveli katonai jelenlétét a Kuril-szigeteken - jelentette be a távol-keleti orosz katonai körzet parancsnoka pénteken egy szahalini katonai tanácskozáson.

Szergej Szurovikin közölte, hogy a Japán és Oroszország között a második világháború óta vita tárgyát képező déli szigetcsoport két tagján, az Iturupon és a Kunasiron 2 éven belül katonai telepeket hoznak létre. A fejlesztési tervet már elfogadták Moszkvában. Hasonló, 2020-ig megvalósuló tervekben gondolkoznak az ugyancsak távol-keleti Szahalin-szigeten.

Szurovikin elmondta, hogy a hadsereg számára több mint 150 létesítményt: lakóházakat és szociális, kulturális intézményeket építenek fel. Felújítják az utakat és a repülőtereket is, valamint a kiképző központokat. Emellett a Kuril-szigeteken állomásozó katonai egységek fegyverzetét is korszerűsítik. Új rakétavédelmi egységeket, hadihajók ellen bevethető komplexumokat és helikoptereket telepítenek a Japánnal szomszédos térségbe.

Az Ohotszki-tenger és a Csendes-óceán határán található vulkanikus szigetcsoport négy déli tagjára - Kunasirra, Iturupra, Sikotanra és a Habomaira - Japán az orosz cári birodalommal 1855-ben kötött simodai szerződés alapján formál igényt. A Szovjetunió  megszállta a szigeteket Japán második világháborús veresége után, de a szigetország visszaköveteli a Kuril-szigeteket. A vita miatt nem írtak alá békeszerződést a két ország között.

Elmarad a külügyminiszter moszkvai útja

A Krím félsziget Oroszországhoz csatolása japán kormányzati körökben is komoly vihart kavart. Tokió ugyan elítélte Oroszország lépését, de a szigetország vezetése óvakodik a kapcsolatok megromlásától Moszkvával, mert attól tart, hogy az Oroszországgal szembeni fellépése nem csak a javuló japán-orosz viszonyt áshatja alá, hanem a második világháború óta húzódó területi vita rendezését is.

Abe Sindzó japán kormányfő, aki jó kapcsolatokra törekszik Moszkvával, az elmúlt másfél évben ötször találkozott Vlagyimir Putyin orosz elnökkel. Csütörtökön a japán fővárosban viszont bejelentették, hogy határozatlan időre elhalasztották Kisida Fumio japán külügyminiszter  áprilisra tervezett oroszországi látogatását. Kormányzati források szerint a döntés mögött Tokió azon félelme áll, hogy a látogatás zavart okozna az amerikai-japán kapcsolatokban.

banner_saW4mTn2_eurot_Anyasagi_webb_2024-10-15_300x250.png
banner_WcGrRqIF_eurot_Anyasagi_webb_2024-10-15_970x250.png
banner_Vs7ERmQb_eurot_Anyasagi_webb_2024-10-15_728x90.png

Kimaradt?