Obama: Putyin szólítsa fel fegyverletételre az oroszbarát csoportokat!

Barack Obama amerikai elnök arra sürgette orosz partnerét, Vlagyimir Putyint, vesse latba befolyását annak érdekében, hogy a kelet-ukrajnai oroszbarát fegyveres csoportok hagyják el az általuk elfoglalt épületeket és tegyék le a fegyvert - közölte helyi idő szerint hétfő este a Fehér Ház.

Az amerikai elnök a telefonban súlyos aggodalmát fejezte ki amiatt, hogy az orosz kormány támogatja a fegyveres, oroszbarát szakadárok akcióit, akik az ukrajnai kormány aláásásával és destabilizálásával fenyegetnek. "Az országban minden irreguláris erőnek le kell tennie a fegyvert" - hangsúlyozta Barack Obama.

Az elnök emellett ismét hangsúlyozta annak fontosságát, hogy Oroszország a feszültség csökkentésének érdekében vonja vissza csapatait Ukrajna határáról. Obama megjegyezte, hogy az orosz hivatalos személyek által használt retorika ellenére az ukrán kormány "figyelemreméltó visszafogottságot" tanúsított, és elismeréssel szólt Kijev arra irányuló erőfeszítéseiről is, hogy egyesítse az országot a május 25-i szabad és tisztességes elnökválasztás megtartásával, egy befogadó jellegű alkotmányos reform elfogadásával, valamint a hatalom decentralizálását célzó konkrét lépések előterjesztésével.

Az amerikai elnök megjegyezte, hogy ukrajnai fellépése következtében Oroszország egyre jobban elszigetelődik, és egyértelművé tette, hogy ennek Moszkvát terhelő "költségei" csak tovább nőnek majd, ha ezek az ukrajnai akciók folytatódnak.

Putyin szerint alaptalanul vádolják Moszkvát

Az orosz elnök szerint "megalapozatlan információkra támaszkodó spekulációk" miatt vádolják Oroszországot azzal, hogy beavatkozik az eseményekbe Ukrajna keleti részében. Vlagyimir Putyin ezt telefonon mondta hétfőn este Barack Obama amerikai elnöknek - közölte a Kreml.

"Az amerikai elnöknek a délkelet-ukrajnai orosz beavatkozást illető aggodalmaira válaszolva, az orosz elnök felhívta a figyelmet arra, hogy ezek a spekulációk megalapozatlan információkra támaszkodnak" - közölte az elnöki hivatal egy nyilatkozatban.

"Vlagyimir Putyin azért hívta fel Barack Obamát, hogy minden tőle telhetőt elkövetve, megakadályozza az erő alkalmazását és az esetleges vérfürdőt" - tette hozzá a Kreml. Emellett ismételten tárgyalásokat szorgalmazott "az összes fontosabb politikai erő és a térségek részvételével" azzal a céllal, hogy föderatív berendezkedést hozzanak létre Ukrajna számára.

Az orosz elnöki hivatal tájékoztatása szerint a két államfő egyetértett abban, hogy folytatni kell az erőfeszítéseket egy diplomáciai megoldás megtalálása érdekében addig is, amíg csütörtökön Genfben találkozik egymással Oroszország, az Egyesült Államok, az Európai Unió és Ukrajna képviselője.

A hét végén láthatóan összehangolt támadások indultak a többségében orosz nyelvű Kelet-Ukrajna több városának középületei ellen, mindenekelőtt Donyeck térségében. Az erőszakcselekményekben részt vevő, nyilvánvalóan gyakorlott egyenruhás fegyveresek számos szakértő szerint azokra az erőkre emlékeztetnek, amelyek március elején ellenőrzésük alá vonták a Krím félszigetet, hogy azt alig három hét alatt Oroszországhoz csatolják, s a nyugati hatalmak azt állítják, hogy ismét egy Moszkva által irányított műveletről van szó.

Kapcsolódók

Kimaradt?