Ezt kell tenniük azoknak, akik levélben szavaznak

Azok a magyar választópolgárok, akiknek nincs magyarországi lakóhelyük, és Magyarország külképviseletein veszik át a szavazási levélcsomagjukat, nem tölthetik ki a szavazólapjukat és az azonosító nyilatkozatot a külképviseleten – erről adott ki iránymutatást kedden a Nemzeti Választási Bizottság.

Patyi András, az NVB elnöke az ülésen elmondta: azok a választópolgárok, akik levélben szavaznak, jogosultak arra, hogy az úgynevezett szavazási levélcsomagot (benne a szavazólappal, a válaszborítékkal és a választópolgár azonosításához szükséges nyilatkozatottal) személyesen vegyék át a kijelölt külképviseleteken. A törvény pedig lehetővé teszi, hogy a levélben szavazó választópolgár személyesen adja le szavazatát a külképviseleten.

Az NVB azért adott ki iránymutatást, mert felmerült a kérdés, hogy a levélcsomag átvétele és a szavazatot tartalmazó boríték leadása között el kell-e hagynia a választónak az épületet.

Az NVB szerint a levélben szavazásról szóló rendelkezések nem szabályozzák kifejezetten a kérdést, hogy a választópolgár hol jogosult a szavazólap és a nyilatkozat kitöltésére.

A bizottság álláspontja ugyanakkor az, hogy a választás alapelveivel ellentétes lenne, ha a választó a szavazás helyszínén tölthetné ki a szavazólapot és a nyilatkozatot. Ezért a testület iránymutatása azt tartalmazza, hogy el kell hagynia az átvétel helyszínéül szolgáló épületet a szavazólap átvétele után.

A magyarországi lakóhellyel nem rendelkező választópolgárok a belgrádi, beregszászi, bukaresti, csíkszeredai, eszéki, kassai, kolozsvári, pozsonyi, szabadkai és ungvári külképviseleten vehetik át a szavazási levélcsomagot.

Kimaradt?