A cseh miniszterelnök „irtózik” Mandela temetésére menni

Bocsánatkérésre kényszerült Jirí Rusnok cseh miniszterelnök, miután a média kiszivárogtatott egy felvételt, amelyen a politikus a parlament elnökségi padsoraiban ülve azt magyarázta a védelmi miniszternek, mennyire nem fűlik a foga ahhoz, hogy részt vegyen Nelson Mandela gyászszertartásán.

„Irtózom attól, hogy nekem kell odamennem (Johannesburgba)” - mondta a miniszterelnök Vlastimil Picek védelmi miniszternek.

Kettejük beszélgetése, amelyet útszéli kifejezések is tarkítottak, azért került nyilvánosságra, mert a mikrofont egyikük sem kapcsolta ki. A felvétel azóta megjelent közösségi, illetve fájlmegosztó portálokon is.

„... most még Mandela is meghalt!” - kezdte a beszélgetést Rusnok a miniszterhez fordulva. Picek arról kérdezte a kormányfőt, hogy ki fog menni a csütörtökön elhunyt Nobel-békedíjas dél-afrikai elnök gyászszertartására.

„... remélem, hogy az elnök (Milos Zeman) megy el. Valamilyen ebédre vagyok hivatalos, majd vacsorára is. Kötelezettségeim vannak. Egyáltalán nem kívánkozom oda. Egyáltalán” - válaszolta Rusnok, és többször „marhának” nevezte a védelmi minisztert, aki felvetette, hogy az orvosok valószínűleg azt fogják tanácsolni Zemannak, hogy közelmúltbeli térdsérülése miatt ne utazzon Johannesburgba.

Jíri Rusnok szombaton bocsánatot kért szavaiért, és sajnálatát fejezte ki amiatt, hogy nem illendő szavakat használt a volt dél-afrikai elnök halálával összefüggésben.

Dél-Afrika első fekete elnökétől, aki már életében a faji megkülönböztetés elleni küzdelem jelképévé vált szerte a világon, egyhetes gyászszertartás során vehet búcsút a világ és saját népe. A hivatalos megemlékezésre a több mint 90 ezer férőhelyes sowetói stadionban kerül sor, amelyre számos állam vezetőjét várják.

Ingyenes részvétel az ír ellenállóknak

Nelson Mandela halála okán az ír élelmiszerlánc, a Dunnes Stores szakszervezete megkereste azokat az egykori dolgozókat, akik a nyolcvanas években három évig sztrájkoltak az apartheid ellen tiltakozva, és felajánlotta, hogy kiutaztatja őket a dél-afrikai emberi jogi harcos jövő heti gyászszertartására.

A dublini élelmiszerüzletben akkor tette le a munkát tizenegy dolgozó, miután 1984-ben felfüggesztettek egy Mary Manning nevű eladót, aki nem volt hajlandó hozzányúlni azokhoz a termékekhez, amelyeket a Dunnes a Dél-Afrikai Köztársaságból szerzett be. A munkamegtagadók három éven át tiltakoztak. Végül akciójuk sikeres lett, mert a szupermarketlánc bevonta polcairól a dél-afrikai zöldséget és gyümölcsöt.

Mandela 1990-es dublini látogatásán felkereste a híressé vált Dunnes-dolgozókat. Az akciót Dél-Afrika is számon tartja, mert Mary Manningről Johannesburgban utcát neveztek el, Dublinban pedig emléktábla őrzi a megmozdulás emlékét.

A szakszervezet jelenleg annak a néhány egykori dolgozónak az utazását szervezi, akiket sikerült megtalálniuk.

A huszonkilenc évvel ezelőtti akciót egyébiránt a szakszervezetek történelmének egyik leghosszabb idejű sztrájkjaként tartják számon.

Dél-Afrika első fekete elnökétől egy hetes megemlékezés-sorozat után jövő vasárnap vehet végső búcsút a világ és saját népe.

Kimaradt?