Nagyszabású iskolaátrendezést terveznek Marosvásárhelyen
Számos marosvásárhelyi iskolaépület romlott állapota miatt gyors átrendezésekre van szükség, ezért a Művészeti Líceum a mai Kémiai Líceum épületébe, a Sportlíceum a sportiskolába, az Európa Gimnázium (4-es számú általános) a Sportlíceum helyébe költözne – vázolta fel a maszol.ro-nak Csegzi Sándor polgármesteri tanácsos a terveket.
A Maros megyei tanfelügyelőség a középiskolák, szaklíceumok átszervezését részben az osztálylétszámok csökkenése miatt tervezi, részben pedig azért, mert gazdaságosan kell megoldani a helyzetet – nyilatkozta Illés Ildikó tanfelügyelő-helyettes a közszolgálati rádiónak. Hozzátette, így az erősen omladozó Művészeti Líceum elköltöztetése is megoldható lesz.
A város szélére száműzik a Művészeti Líceumot
A marosvásárhelyi Művészeti Líceum épületeinek állapota évről évre romlik, amióta visszakerült a római katolikus egyház tulajdonába. A 2012/13-as tanévnyitó előtt nem sokkal még az is kérdéses volt, hogy egyáltalán el lehet-e kezdeni a tanítást az épületben, ugyanis az iskolát működtető főbérlő a polgármesteri hivatal, amely évek óta nem fizetett bért, és most is akadoznak a bérletkifizetések. Másfelől az egyháznak, mivel pénzt nem kapott az iskola bérbeadásáért, nincs anyagi lehetősége a javítási munkálatok elvégzésére. Ezért a városközpontban működő líceum az elképzelések szerint kiköltözne a Dózsa György útra, a város végén található Vegyipari Líceum épületébe.
Nagyon rossz szájízzel fogadták a hírt a művészetis diákok szülei, hisz szerintük ezzel a lépéssel néhány év alatt elsorvad a művészeti oktatás Marosvásárhelyen. Részben azért, mert ott nincsenek megfelelő feltételek, osztálytermek, illetve mert távol esik a központtól, és a gyerekeknek nem mindig folyamatos az órarendjük, van, hogy egy-két órát kell várniuk a gyakorlati oktatás megkezdésére.
Koreck Mária, a szülői bizottság tagja, az RMDSZ városi szervezetének szociális kérdésekért felelős alelnöke szerint sértés a tehetséges gyerekekkel szemben, ha kiköltöztetik az iskolát a város szélére, az ipari negyedbe. „Nem az elköltöztetést ellenezzük mi szülők, hanem azt, hogy meg sem kérdeznek minket, nem mondanak semmit és nem veszik figyelembe a művészeti oktatás igényeit" – mondta a szülőbizottság tagja.
Csegzi szerint közvitát kellene szervezni az ügyben, „mert az nem helyes, hogy egy művészetit, amely vetekedik akár a Bolyai, akár a Papiu gimnáziumokkal, a város szélére száműzzenek".
Az egykori zsidó elemi iskola is vita tárgya
A szintén belvárosi iskolának számító Európa Gimnáziumot (volt 4-es számú általános iskolát) is az elköltöztetés várja, ugyanis a tanintézménynek otthont adó épületeknek más-más a tulajdonosuk, ráadásul a polgármesternek is vannak tervei a hellyel kapcsolatban. Az egykor zsidó elemi iskolának épült szárny, amely ma a Horea (egykori Baross Gábor) utcára néz, a bukaresti székhelyű zsidó hitközségek szövetségének a tulajdonát képezi, amelyet meg is hirdettek már eladásra.
Csegzi Sándor elmondta, tárgyaltak az áruba bocsátásról, de túl sokat kérnek érte, a városnak nem éri meg befektetni abba az épületbe. A szóban forgó iskola Ballada utcára néző szárnya más tulajdonossal rendelkezik. Ezt a római katolikus egyház kapta vissza, és sikerült egy cserét is létrehozni: a Művészeti Líceum udvarán épült ingatlant elcserélni a Ballada utcai ingatlanra, amely ezáltal a város tulajdonába került.
Az egykori zsidó iskola épülete felett a hitközségnek nincs rendelkezési joga, tudtuk meg Dub Lászlótól, a marosvásárhelyi zsidó hitközség elnökétől. Az ingatlan a bukaresti szövetség tulajdonában áll, amely egy alapítványt bízott meg az értékesítésével. „Mi három évvel ezelőtt írtunk egy levelet az alapítványnak, hogy az iskola épülete, amely egykor zsidó iskolának épült és zsidó elemi iskolaként működött, továbbra is őrizhesse meg rendeltetését, maradjon a tanügy szolgálatában" – mondta Dub László, hozzátéve, hogy a lebontásáról nincs is szó.
Izsák Márta, a hitközség tagja nem csupán azt szeretné, ha az egykori zsidó iskola megmaradna, hanem az is, ha egy emléktáblát is elhelyeznének a homlokzatán, hiszen az ott tanuló 15 év alatti gyerekek és tanítóik, tanáraik többsége az auschwitzi gázkamrák áldozatává vált.
Az iskola sorsa tehát egyelőre kérdéses. Csegzi Sándortól annyit tudtunk még meg, hogy az intézményt a jelenlegi Szász Adalbert Sportlíceum épületébe költöztetnék, az építészeti szakközépiskola és a tanfelügyelőség szomszédságába. A sportlíceum pedig leköltözne a Kinizsi Pál utcába, a mostani 1-8. osztályos sportiskola épületébe, ahol egy tanintézmény válna a kettőből.