Több erdélyi szerző esélyes az Aegon Irodalmi Díjra
Az idén 15 éves független magyarországi irodalmi díjat átnevezték, és változott a kiválasztás menete. Szerdán közzétették a jelöltek húszas hosszú listáját, amelyen több erdélyi szerző magyarországi kiadónál megjelent könyve is szerepel.
Az Aegon Művészeti Díj 2020-tól az Aegon Irodalmi Díj nevet viseli, ezzel is jelezve az Aegon Magyarország elkötelezettségét a kortárs irodalom iránt.
A név- és arculatváltás mellett változott a kiválasztás menete is. Míg korábban a kiadók választották ki azokat a könyveket, amelyek versenybe kerülhettek a díjért, 2020-tól egy hétfős szakértői testület dönti el, melyik az a húsz alkotás az előző év kortárs magyar szépirodalmi terméséből, amelyik érdemes lehet az elismerésre. A szakmai testület tagjai online felületen adják le voksaikat, a legfiatalabb olvasókat az Aegon Magyarország által támogatott Irodalom másképp középiskolai verseny egyik korábbi résztvevője képviseli.
A jelöltek húszas listáján szerepel Balla Zsófia: A darázs fészke, Bodor Ádám: Sehol, Kovács András Ferenc: Requiem Tzimbalomra, Láng Zsolt: Bolyai, Markó Béla: Amit az ördög jóváhagy és Szilágyi István: Katlanváros című kötete is. A jelölt könyvek a Magvető Kiadó, a Pesti Kalligram, a Jelenkor Kiadó, és az MMA Kiadó gondozásában jelentek meg. A teljes lista:
Balla Zsófia: A darázs fészke
Bari Károly: A mozdulatlanság örökbefogadás
Barnás Ferenc: Életünk végéig
Bodor Ádám: Sehol
Csabai László: A vidék lelke
Darvasi László: Magyar sellő
Grecsó Krisztián: Vera
Harag Anita: Évszakhoz képest hűvösebb
Kovács András Ferenc: Requiem Tzimbalomra
Krasznahorkai László: Mindig Homérosznak
Kukorelly Endre: CéCéCéPé
Láng Zsolt: Bolyai
Markó Béla: Amit az ördög jóváhagy
Nádasdy Ádám: Jól láthatóan lógok itt
Nemes Z. Márió: Barokk Femina
Pál Sándor Attila: Balladáskönyv
Péterfy Gergely: A golyó, amely megölte Puskint
Schein Gábor: Megleszünk itt
Szilágyi István: Katlanváros
Tóth Krisztina: Fehér farkas