Visszafoglalták Palmürát az Iszlám Államtól

Visszafoglalta az Iszlám Államtól a szíriai hadsereg Palmürát. Aszad erői így már csak száz kilométerre vannak a dzsihádisták fővárosának tekinthető Rakkától.

Visszafoglalta a szíriai hadsereg az Iszlám Államtól Palmürát vasárnap - jelentette a szíriai állami média. A szíriai állami televízió egy katonai forrásra hivatkozva közölte, hogy a kormányerők „átvették a teljes irányítást Palmüra felett”.

Az Emberi Jogok Szíriai Megfigyelőközpontja (OSDH) nevű, kiterjedt szíriai aktivista hálózattal rendelkező emigráns szervezet megerősítette, hogy a városból a dzsihádisták nagy része kivonult. Hozzátette, hogy a város keleti részén még fegyverropogás hallatszott vasárnap reggel.

Rámi Abder-Rahmán, az OSDH igazgatója azt mondta, hogy az Iszlám Állam mintegy 400 fegyverese halt meg a Palmüráért vívott harcban.

Abder-Rahmán szerint a kormányerők győzelmével a dzsihadisták eddigi legnagyobb vereségüket szenvedték el, amióta 2014-ben kikiáltották „kalifátusukat”. Hozzátette, hogy a kormányerők mintegy 180 fős veszteséget szenvedtek a többhetes harcokban.

A Damaszkusztól 205 kilométerre keletre fekvő Palmürát 2015 májusában foglalta el az Iszlám Állam. A szíriai kormányerők az orosz légierő és más szövetséges milíciák segítségével március elején indították meg offenzívájukat a város visszafoglalására.

Az OSDH korábban arról számolt be, hogy a Palmüra visszafoglalásáért indított hadjáratot a kormányerőkkel szövetséges Szukúr asz-Szahra milícia is támogatta, de iráni harcosok és a szintén az Aszad-rezsim mellett álló libanoni síita szervezet, a Hezbollah is aktívan részt vesz a hadműveletben.

Megfigyelők Palmüra fontos stratégiai fekvésére hívták fel a figyelmet. A település elfoglalásával Aszad erői kevesebb mint 100 kilométerre közelítették meg az Iszlám Állam fellegvárának számító északkeleti Rakkát.

Palmürából fontos autópálya vezet a nyugaton fekvő Deir-ez-Zór várost körülvevő, nagyrészt a dzsihádisták által uralt régióba, amelybe az Irakkal közös fontosabb határátkelők is tartoznak.

A dzsihadisták nagy pusztítást hajtottak végre az UNESCO világörökségi listáján szereplő város gazdag régészeti kincsei között. A romváros maga nem lakott, a modern település annak közvetlen közelében épült.

 

Kapcsolódók

Kimaradt?