Nem az MSZP népszavazási kérését hitelesítette a választási bizottság
Nem az MSZP-s Nyakó István, hanem egy magánszemély, Erdösi Lászlóné magyarországi vasárnapi boltzárral kapcsolatos népszavazási kezdeményezését hitelesítette hétfői ülésén a Nemzeti Választási Bizottság (NVB). A politikus kérdését a párhuzamossági moratóriumra hivatkozva utasította el a testület.
Az NVB határozata ellen szavazott Patyi András, az NVB elnöke, Bodolai László, az LMP delegáltja, Litresits András, az MSZP delegáltja, valamint Borbély Andrea, a Jobbik delegáltja.
Erdősi Lászlóné kérdése, amelyet hétfőn hitelesített az NVB, úgy szól: “Egyetért-e Ön azzal, hogy a kiskereskedelmi üzletek – a kiskereskedelmi szektorban történő vasárnapi munkavégzés tilalmáról szóló 2014. évi CII. törvény szerint – továbbra is zárva tartsanak vasárnap?”
A Nemzeti Választási Bizottság ugyanakkor megállapította, hogy múlt héten kedden az NVI-nél megsértették a választás tisztaságának megóvása, az esélyegyenlőség és a jóhiszemű és rendeltetésszerű joggyakorlás választási alapelvét.
A bizottság Tóta Áronné és Sasvári Róbert választott tagok ellenszavazata mellett megállapította, hogy a Nemzeti Választási Iroda (NVI) székházának előterében megjelenő „kopaszok” jelenléte, magatartása jogsértő volt, és ez a magatartás nem fogadható el. Ezért eltiltották őket a további jogsértéstől.
Erdösi Lászlóné „nem használta ki a helyzetet”
Ugyanakkor a megtekintett felvételek alapján a vasárnapi pihenőnap ügyében Nyakó Istvánhoz hasonlóan népszavazási kezdeményezéssel élő magánszemély, Erdösi Lászlóné, illetve – a bélyegzést végző – kísérője terhére sem lehet megállapítani, hogy kihasználta volna a helyzetet.
Az NVB-tagok az NVI előterében kedden készült biztonsági kamera-felvételek alapján sem tudták egyértelműen megítélni, hogy Nyakó Istvánt akadályozták-e a kezdeményezés benyújtásához szükséges pecsételést közvetlenül megelőzően.
Nyakó István azért fordult a bizottsághoz, mert úgy látta, a székházban kedden “a kopaszok” akadályozták népszavazási kezdeményezése benyújtásában, és az NVI nem tett semmit, így az iroda felelőssége is felmerül, ám ezzel a bizottság többsége nem érett egyet.