Bukarest: a rakétavédelmi rendszer nem fenyegeti Moszkvát
Az Egyesült Államok vezetésével létrehozandó rakétavédelmi rendszer a NATO tagországainak védelmére szolgál, nem jelent fenyegetést Moszkvára nézve - közölte vasárnap a védelmi miniszter, a koppenhágai orosz nagykövet szavaira reagálva, amely szerint a dán hadihajók orosz atomrakéták célpontjaivá válhatnak, ha Dánia csatlakozik a rakétapajzshoz.
Természetesen nem értünk egyet ezzel a kijelentéssel. Ismét elmondom, hogy a Deveselun épülő rakétavédelmi bázis védelmi jellegű" - hangsúlyozta Mircea Dușa Aranyosgyéresen, ahol részt vett egy amerikai-román közös hadgyakorlaton.
Szombat este Bogdan Aurescu román külügyminiszter is szolidaritásáról biztosította Dániát, miután Oroszország koppenhágai nagykövete arról beszélt, hogy a skandináv ország a rendszerhez való csatlakozással részévé válna a Moszkva elleni fenyegetésnek.
"Nem hiszem, hogy a dánok teljesen tisztában vannak azzal, hogy milyen következményekkel jár, ha Dánia csatlakozik az Egyesült Államok vezette rakétavédelmi rendszerhez" - fenyegetőzött Mihail Vanyin, hozzátéve, hogy rakétáik képesek lennének áthatolni bármilyen európai rakétapajzson.
Románia nyomás alá került
Ugyancsak vasárnap Philip Breedlove, a NATO európai erőinek főparancsnoka azon véleményének adott hangot, hogy az orosz nagykövet kijelentése volt a "következő lépés" a rakétapajzshoz csatlakozott államok elleni kampányban. "Románia hatalmas nyomás alá került, amikor része lett a rakétavédelmi pajzsnak. Lengyelország is nyomás alatt van, és most bárki más, aki csatlakozni akar ehhez a védelmi rendszerhez, ilyen diplomáciai és politikai nyomás alá kerül" - fejtette ki az amerikai tábornok.
Dánia augusztusban közölte, hogy legalább egy fejlett radarrendszerrel felszerelt fregattal járul hozzá a tervezett rakétavédelmi rendszer működtetéséhez. Oroszország élesen ellenzi a rendszer kialakítását, amelynek fő komponenseit Lengyelországba és Romániába tervezik telepíteni.