banner_VpBVFWkY_GYAM - maszol webbanner 970x250.png
banner_rvYtcHzr_GYAM - maszol webbanner 728x90.png
banner_CyymSrg3_GYAM - maszol webbanner 300x250.png

Viccnek is rossz, amit a szaktárca az online térben művel Románia turisztikai promoválása címén

Hónapokon át nem frissülő Facebook-oldal és Youtube-csatorna, semmitmondó szövegek és videók a virtuális térben. Így szeretné megtriplázni az idegenforgalmi minisztérium 2035-ig az országba látogató külföldiek számát.

Fölöttébb optimista célkitűzéseket fogalmaz meg az Országos Idegenforgalmi Stratégia, melyet a közelmúltban bocsátott közvitára a Gazdasági, Vállalkozásügyi és Idegenforgalmi Minisztérium. A dokumentum szerint 2025-ben Romániát 2,8 millió külföldi fogja felkeresni, 86 százalékkal több, mint tavaly.Illusztráció: romania.travel.ro

Ugyanazon periódusban Franciaországban csak 40 százalékos növekedéssel számolnak, annak ellenére, hogy jövőre Párizs nyári olimpiát rendez. A stratégia kidolgozói azzal számolnak, hogy 2035-ben 4,6 millió turista érkezik majd a határon túlról. 2022-ben még csak 1,57 millióan voltak, tehát 13 év alatt meg kellene triplázódjon a számuk. „2035-ig Románia egy jól ismert turisztikai célpont lesz, magas színvonalú, egész évben elérhető, kamatoztatva egyedi kulturális és természeti értékeit, nemzetközi szintű szolgáltatásokat nyújtva” – olvasható a dokumentumban. Ezt leírni a legkönnyebb, megvalósítani már annál nehezebb, főleg annak a fényében, hogy az elmúlt években Románia lényegében semmiféle sikert nem tud felmutatni ezen a téren.

„Hargitában a gasztronómia nem túl kifinomult”

Annak fényében, hogyan promoválja az országot a szaktárca, nem csoda, hogy nem tolonganak Romániában a külföldi turisták. Az ország hivatalos idegenforgalmi portálja a romania.travel.ro Események (Evenimente) rovata ékes példája annak, hogyan kell tessék-lássék módon elvégezni egy munkát. Aki felmegy az oldalra semmiféle információt nem talál arról, hogy milyen közelgő esemény miatt volna érdemes ellátogatni Romániába. Az Események menüpont alatt mindössze egy-egy általános leírás olvasható többek között a kolozsvári Untoldról, a boncidai Electric Castle és a kolozsvári TIFF fesztiválról.   

A Célpontok (Destinații) menüpontnál fel van sorakoztatva valamennyi megye, azonban a portál készítői annyira sem voltak képesek, hogy ábécé sorrendbe rakják őket, így Bihar és Kovászna hátul szerénykedik. Ami a tartalmat illeti, a siralmas a legpozitívabb jelző, amit megérdemel. A legtöbb megyéről egy általánosságokra korlátozódó, semmitmondó szöveg olvasható, amiből egy potenciális turista semmit nem tud meg az adott régióról. Hargita megyét a Szent Anna tóval illusztrálják, s ezzel a szöveggel mutatják be: „Hargita megyében főleg falusi települések vannak. A falusi turizmus vonzerejét a varázslatos tájak, a helybeliek vendégszeretete és a kulturális-etnográfiai jellegzetességek adják. Sok a panzió és az agroturisztikai szálláshely, a gasztronómia pedig, bár nem túl kifinomult, de folyamatos fejlődési folyamatban van.” Ennyi.

A Falusi Turizmus, Kulturális Turizmus, Természet és kaland, valamint Egészség és wellness menüpontok alatt hasonlóan semmitmondó szövegek szerepelnek, a leghalványabb utalás nélkül arra, hova lenne érdemes ellátogatni a megyében.

Nem sokkal különb a Romania Travel Facebook-oldala sem. Erre a legfrissebb bejegyzés augusztus 24-én került fel. Sokatmondó az is, hogy a Delta Waves Fest nevű rendezvényről a nyitónapon adtak hírt.  Február 15. és július 28. között egyetlen poszt sem került ki, valószínűleg semmi nem történt az országban, ami idegenforgalmi szempontból hírértékű lett volna. A legfrissebb fotók a tavalyi karácsonyi vásárokon készültek.

Még kísért a koronavírus-járvány

A Romania Travel Youtube-csatornáján sem teng túl az aktivitás. Legutóbb augusztus 24-én posztoltak egy angol nyelvű, az országot népszerűsítő videót. Egy hasonló felkerült egy nappal korábban is, azt megelőzően azonban közel kilenc hónapon át semmiféle aktivitás nem volt a csatornán. A Romania Travel Youtube-videóiban egyvalami közös: semmiféle konkrét, szóbeli információ nincs bennük arra vonatkozóan, mit lát a néző, mit lenne érdemes felkeresni az idelátogatónak.

A szaktárca szakembereinek az ingerküszöbét az Instagram még nem érte el, míg az X-en, a korábbi Twitteren 2017-ből származik a legutóbbi bejegyzés.

Megér egy misét a bukaresti önkormányzat által működtetett turisztikai oldal, a seebucaherst.ro is. Ezen, az Események rovatban egy 2019 augusztusi színházi előadás a legfrissebb, az oldalra látogatót pedig nagy piros betűs szöveg figyelmezteti, hogy a meghirdetett rendezvények a koronavírus-járvány miatt elmaradhatnak.

Így nehéz lesz ide csalogatni 4,7 millió külföldi turistát.

(A nyitókép illusztráció | Fotó: Agerpres)

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?