Sok előnnyel jár a duális szakképzés: vállalkozók jelentkezését várja Csíkszereda
A székelyföldi vállalkozások konzorciumban együttműködve az oktatási intézményekkel, valamint az önkormányzatokkal olyan munkalehetőséget teremthetnek a duális oktatásban részt vevő diákoknak, amiben mindkét fél jól jár: a vállalkozás fiatal munkaerővel gazdagodik, a diák pedig szakmai tapasztalatot szerez, ennek eredményeként pedig akár jövendőbeli munkahelyével is megismerkedhet. Erre az előnyös együttműködésre hívja Csíkszereda polgármesteri hivatala a vállalkozókat azáltal, hogy felkéri őket, legyenek tagjai a duális szakoktatási konzorciumuknak.
A kezdeményezés részeként egyébként duális oktatási campust is építenének a jövőben Csíkszeredában, a taplocai iskolaközpontnál, ahol nemcsak jól felszerelt műhelyekkel készülnek, hanem bentlakásokat is építenének.
Jó lehetőség a vállalkozóknak és az iskoláknak is
Korodi Attila polgármester szerdai sajtótájékoztatóján megosztotta: a székelyföldi sajátosságokból kiindulva az önkormányzatokat, vállalatokat és az oktatási intézményeket magában foglaló jelenlegi – de a remények szerint bővülő – konzorcium nem tudja teljesen lefedni azt az igényrendszert, ami szükséges ahhoz, hogy megfelelő mennyiségű és létszámú duális oktatást nyújtó osztályt indítsanak. „Ezért azzal a felhívással fordulunk a vállalkozók felé, hogy vegyenek részt ebben a szenzációs lehetőségben, jelentkezzenek az önkormányzatnál, amihez december 16. a határidő” – hívta fel a figyelmet a polgármester.
A polgármester hangsúlyozta, hogy a turizmus, a közélelmezés, elektronika és automatizálás, gasztronómiai technikus, elektromos berendezés, villanyszerelés, kereskedelem, víz- és gázszerelés, mechatronika, pékipar, élelmiszeripar, faipar, környezetvédelem és építőipar területén tevékenykedő vállalatok jelentkezését várják, hogy a tanintézményekkel közösen képezzék a jövő szakembereit.
Jelenleg a konzorciumban Csíkszereda mellett Hargita Megye Tanácsa, valamint Erdőszentgyörgy, Nyárádszereda és a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem, a négy csíkszeredai szakközépiskola – a Kájoni János, a Kós Károly, a Székely Károly és a Venczel József –, valamint nyolc különböző méretű vállalkozás és négy gazdasági területen dolgozó egyesület van.
A polgármester rámutatott: tudatában vannak annak, hogy a munkaerőkeresés nehéz feladat, mert a cégeknek nincs lehetőségük arra, hogy bármikor bármekkora léptékű munkaerőt tudjanak bevonzani a projektjeikbe. Ezért a konzorciumban való részvétel lehetőséget ad nekik arra, hogy még a szakközépiskolai vagy egyetemi képzés alatt, a diákokat megszólítva, a munkafolyamatokba bevonva őket, nemcsak betaníthatják, hanem vonzóvá is tehetik számukra vállalatukat. Másfelől a vállalkozásnak előnyös adókedvezmények járnak, ha szakemberek képzésébe fektetnek be. Megjegyezte továbbá, hogy költséges feladat szakembert keresni a munkaerőpiacon, ezért a polgármester szerint a szakközépiskolákkal való együttműködés lényegesen költséghatékonyabb, mert „hosszú távon, egy stabil rendszeren keresztül a saját tevékenységük lefödésére tudnak szakembereket képezni”.
Kapcsolódó
„Jelen pillanatban két nagy feladatunk van, az egyik a konzorciumbővítés, a másik, hogy a gazdasági vállalkozások számát tudjuk növelni. Mindegyik önkormányzat ugyanazzal a problémával szembesül: újra kell fércelni a szakoktatás kereteit, miközben az oktatási minisztérium is beállt a projektek mögé, mert tudják, hogy támogatással, segítséggel és mentalitásváltással lehet ezt elérni” – fejtette ki Korodi Attila.
Sógor Enikő, oktatással foglalkozó alpolgármester kiegészítette azzal, hogy a polgármesteri hivatal tulajdonképpen közvetítőszerepet vállal abban, hogy a városban működő szakiskolák együttműködjenek a vállalkozókkal, ami egy országos szintű változást előidéző folyamat része. Ehhez szorosan kapcsolódik a város azon törekvése, hogy ipari parkot hozzanak létre, de a duális oktatás újraszervezése biztosítaná azt a szakmunkaerőt, ami kell majd ahhoz, hogy újabb gazdasági szereplők telepedjenek meg a városban.
„A duális oktatás fejlesztése a megyeszékhely számára azzal az előnnyel is járna, hogy a szakemberek itt maradnának, hiszen már meglennének a szakmai kapcsolataik, és azonnal munkát tudnának vállalni” – mutatott rá. Az alpolgármester tájékoztatott, hogy a legújabb oktatási miniszteri rendelet alapján változik a szakoktatás keretrendszere: a gyakorlati óraszámok ugyan nem változnak, de a szakmunkás-gyakornokokat alkalmazó cégeknek eddig havi 200 lej ösztöndíjat kellett biztosítaniuk nekik, ez mostantól nem lesz előírás, viszont az indítandó campusprojekt által az önkormányzat vállalja, hogy fejenként havi 400 lejjel támogatja majd a diákokat.
Egyelőre 340 Csíkszeredában tanuló diákot, egyetemistát érintene
Az iskolák szempontjából nagyon fontos, hogy a duális szakoktatás során a tanárok képzése is magasabb szintre léphet: modern eszközökhöz juthatnak hozzá, illetve a szoros együttműködés által valós munkahelyszíneken és olyan gépeken dolgozhatnak, amelyeket a cégeknél használnak is.
A vállalkozásoknak tehát december 16-ig van lehetőségük jelentkezni az önkormányzatokat, vállalatokat és oktatási intézményeket tömörítő konzorciumba, viszont ennél sürgetőbb határidő december 9., ameddig a cégek a megyei szaktanfelügyelőségeken és az Országos Szakoktatásfejlesztési Központnál jelezhetik, hogy a 2025–2026-os tanévben diákokat fogadnának a duális képzési rendszerben.
A sajtótájékoztatón kiemelték, hogy jelenleg is sok csíkszeredai vállalat visz el diákokat szakmai oktatásra, de nyomatékosították, hogy lehetőleg ezúttal ezt a fent jelzett intézményeken keresztül, hivatalosan is a duális oktatási rendszer keretében szervezzék meg, ezzel is segítve a projektet.
A Maszol érdeklődésére válaszként megtudtuk, hogy Csíkszerdában mintegy 240 szakiskolás diák és 100 egyetemista (akik a csíkszeredai Sapientia diákjai) duális képzésére lenne jelenleg lehetőség, de hosszú távon az lenne a projekt célja, hogy még több diákot bevonjanak a rendszerbe. Csíkszeredában jelenleg mintegy 2300 diák tanul szakiskolában.
CSAK SAJÁT