Moldovának is szállítunk majd a fekete-tengeri földgázból
Hogy pontosan mennyit, azt nem kötötte a közvélemény orrára az energiaügyi miniszter.
A fekete-tengeri Neptun Deep gázmezőből kitermelt energiahordozóból Moldova Köztársaságnak is juttatunk, közölte az Energiaügyi Minisztérium. A szállító az OMV Petrom lesz, a haszonélvező pedig a moldovai állami energetikai vállalat, a Energocom. A közelmúltban megkötött szerződés 3 évre szól.
„A Fekete-tengerben található források stratégiai előnyt jelentenek számunkra, de felelősséget is a szomszédaink és a testvéreink irányában. Mindig is azt mondtam, hogy a Neptun Deep a szolidaritásról, a térség közös energetikai jövőjéről szól. (…) Ezen gázszállításon keresztül Románia bebizonyítja, hogy szavatolja a térség energetikai biztonságát” – idézi az economica.net Sebastian Burduját.
Az energiaügyi miniszter nem árulta el, hogy pontosan mekkora mennyiségre szerződött az OMV Petrom és az Energocom. Annyit mondott csak, hogy Moldova Köztársaságba a Neptun Deep becsült tartalékainak kevesebb, mint 1 százaléka kerül majd, ami legfeljebb 1 milliárd köbmétert jelent.
A Neptun Deep tartalékait a szakemberek 100 milliárd köbméterre becsülik. A tervek szerint a kitermelés 2027-ben kezdődik, s az OMV Petrom és a Romgaz végzi majd.