Meddig drágulhatnak még az üzemanyagok? (Összefoglaló)
A Maszol #Fórum csütörtökön 20.20-kor kezdődő élő adásának meghívottja Gyerkó László, a Versenytanács igazgatótanácsi tagja, a Romániai Magyar Közgazdász Társaság elnöke. Meghívottunkkal az üzemanyagárak növekedéséről, ennek okairól és az árak várható alakulásáról beszélgetünk. A szakembert Varga-Mihály Márton kérdezi.
Gyerkó László elmondta:
- Meglepő volt az, ahogyan a szerdai tankolási hullámot elindító hír végigsöpört a közösségi médián, majd pedig a sajtóban
- A Versenytanács elindított egy megfigyelési rendszert, amellyel folyamatosan monitorizálják az árakat.
- Mivel az üzemanyag árának mintegy felét a különböző adók és illetékek teszik ki, figyelembe kell venni azt, hogy ezeknek a csökkentése miatt az állam jelentős bevételtől esne el és ez költségvetési problémákat okozna.
- Mivel az EU-s szabályozások szerint szabadpiaci elvek szerint működik az értékesítés, akkor, amikor az állam beleszól az árakba, akkor már nem beszélhetünk szabadpiacról.
- Ugyanakkor az is valószínű, hogy ha tovább súlyosbodna a helyzet, akkor valamiféleképpen a kormánynak közbe kell avatkoznia és az lehet az egyik megoldás, hogy csökkenti az üzemanyagok adóterheit.
- A hatóságok már csak akkor szólaltak meg, amikor kitört a pánik. Valószínűleg érzékenyebb módon kellett volna ehhez hozzáállni és már akkor lépni, nyilatkozni és megnyugtatni a piacot, amikor az első jelei jelentkeztek a tankolási hullámnak.
- Bár az energiaügyi miniszter bejelentette, hogy az ország rendelkezik megfelelő üzemanyag-tartalékkal és az árak nem fognak tovább nőni, ennek ellenére óráról órára, s estétől reggelre is drágult az üzemanyag.
- A Versenytanács ellenőrzi, hogy a vállalkozók korrekt árakat alkalmaznak-e, és amennyiben indokolatlan áremelést fedeznek fel, akkor súlyos bírságokat szabnak ki.
- Az üzemanyagárak válsága begyűrűzik az élelmiszerárakba is, de ha most beáll egy stabilitás, akkor nem várható nagy árkilengés az élelmiszerek piacán sem.
- Mivelhogy a kőolaj világpiaci ára csökken, az valószínűleg ahhoz járul majd hozzá, hogy stabilizálódhasson az ár.
- Ahhoz, hogy visszatérjünk a régi, megszokott kerékvágásba, ahhoz békére volna szükség. Ám mivel látjuk, hogy az ukrán-orosz háború milyen súlyos következményekkel jár, egyelőre az is nagy eredmény lenne, ha normalizálódnának az árak.
CSAK SAJÁT