Kiegészítő árkompenzációs rendszert tervez a kormány – Kelemen Hunor miniszterelnök-helyettest kérdeztük

A szerdai kormányülésen egy új, főleg az elektromos energiára vonatkozó kompenzációs rendszert vitatottak meg a kormánypártok. Az RMDSZ és a PSD, sőt néhány liberális képviselő is támogatja a részben árszabályozott energiapiacot, és e mellett szól a legfőbb érv is, hogy az ország számára szükséges elektromos energia 90 százalékát Románia képes megtermelni, és az ársapka csak erre a részre vonatkozna. A fogyasztási különbözetet továbbra is a szabadpiacról kell megvásárolni, de arra is van elképzelés, hogy ennek az árát miképpen kompenzálná az állam – tudatta a Maszol megkeresésére Kelemen Hunor kormányfőhelyettes, az RMDSZ elnöke.

A kormánykoalíció számára a legnagyobb kihívás az, hogy megvédje a háztartási fogyasztókat, hangsúlyozta Kelemen Hunor miniszterelnök-helyettes. Az RMDSZ elnöke kijelentette, ezért hozták meg azt a sürgősségi kormányrendeletet, amely a villamos energia esetében 100 kilowattig 0,68 lejben, 100 és 255 kilowatt között pedig 0,8 lejben maximálja a áram árát, míg a földgáz esetében szintén árszabályozás van érvényben, magyarázta.Fotó: Facebook/Electrica

Ehhez képest felmerült a kérdés, hogy miképpen lehetne továbblépni egy egységesebb, könnyebben alkalmazható rendszer működtetésére, ami már nem érintené az eddig meghozott intézkedéseket. Az RMDSZ, a Szociáldemokrata Párt (PSD), az Országos Energiaár-szabályozó Hatóság (ANRE), illetve néhány nemzeti liberális párti (PNL) képviselő is jónak tartotta, hogy szülessen egy olyan döntés, amellyel állapítják a villamos energia esetében azt a felső árat, amelyet a termelőtől megvett energiáért fizet a szolgáltató. „Ez lenne az az árszabályozott módszer, amivel az energia a termelőtől eljutna az elosztóhoz, illetve a szolgáltatóhoz, függetlenül attól, hogy milyen a napi tőzsdei ára egy kilowattóra elektromos energiának” – magyarázta az RMDZ elnöke.

Az tudni kell, tette hozzá Kelemen Hunor, hogy Románia éves áramfogyasztása összesen nem egészen 58 terawatt, ebből mintegy 53 terawattot az ország megtermel, tehát a különbözet az, amit a szabadpiacról az ország megvásárolt, és ez az, amit nem lehet szabályozni. „De azt az 53 terwattot, amit Románia megtermel, azt tudnánk szabályozni, mert ennek az energiának a többségét az állami cégek termelik meg, igaz, különböző költségen – legolcsóbb a nukleáris, utána a vízerőművek, majd a gáz és a különböző fosszilis erőművek, amelyek megépített villamosenergia termelők, s ezek mellett ott van a szél- és napenergia”.

„Az elosztóknak, illetve a szolgáltatóknak alakítanánk ki közös árat, az elképzelés szerint ez 1,3 lej lenne kilowattonként. A fogyasztóknak megmaradna a 100 kilowattig a 0,68 lejes, illetve 100 és 255 között pedig a 0,80 lejes, a különbözetet pedig fizetnénk az állami költségvetésből, míg a különbözetet egyenesen a termelők kapnák meg, hogy egyszerűsítsük le az elszámolást. Tehát az, ami a hazai termelésből a piacra kerül, az árszabályozott lenne, az pedig, amit meg kell venni a piacról, azt nem lehet szabályozni, viszont azt is ugyanabban az árban adnák el, ebben az esetben pedig az állami kompenzáció nagyobb lenne a szolgáltatók felé” – magyarázta Kelemen Hunor.Kelemen Hunor | Fotó: Agerpres

Az RMDZ elnöke hozzátette, „azt tudjuk leszabályozni, és ez egy részleges árszabályozást jelent, amit megtermel Románia. A mi esetünkben az a jó, hogy a teljes fogyasztásnak a több mint 90 százalékát megtermeljük”. A kérdéskört a szerdai kormányülés után végigbeszélték, de döntés még nem született, várják, hogy ennek a megoldásnak a technikai részleteit kidolgozzák, s ha ezek is meglesznek, akkor valószínű, hogy közelebb kerülnek a megállapodáshoz. Kelemen Hunor hozzátette, „a technikai részletek itt főleg arra vonatkoznak, hogy miképpen tudnánk megoldani január elsejétől ennek a metódusnak a bevezetését, ugyanakkor azt tudni kell, hogy ettől a döntéstől függetlenül érvényben marad a 100, illetve a 255 kilowattos fogyasztásig jelenleg érvényes kompenzáció”.

Az új rendszer bevezetése esetén az ipari fogyasztók esetében is érvényes lenne az egységes 1,3 lejes ár, amely az ANRE számításai szerint egy mindenki számára elfogadható kompromisszum lenne – ugyanis vannak, akik jelenleg ennél többet, míg mások némileg kevesebbet fizetnek.

Az üzemanyagár-kompenzáció marad

Kelemen Hunor közölte, a jelenleg is érvényben lévő, literenkénti 0,5 lejes árkompenzáció érvényben marad az üzemanyagok esetében, sőt tervezik a kompenzációs időszak meghosszabbítását, de arról, hogy nagyobb mértékben támogassák az üzemanyagvásárlást, nem volt szó és „ebben a pillanatban erre nem is nagyon tudnánk ígéretet tenni”.

Kelemen Hunor kiemelte, eléggé változó a kőolaj világpiaci ára, egyik héten kicsit felmegy, a másik héten kicsit csökken. „Nem tartom valószínűnek, hogy lényeges elmozdulás lenne a következő időszakban a kőolaj árában, és abban sem látok különösebben nagy lehetőséget, hogy a kormány más megoldást vezessen be. Persze, hozhat az élet olyan lehetőséget, amit nem látunk előre, ebben a háborús helyzetben minden eléggé változó, de az üzemanyagok árában nem várható olyan nagy ingadozás, mint a földgáz és a villanyáram esetében” – fogalmazott az RMDSZ elnöke.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

banner_bcxvIA0Y_2.jpg

Kimaradt?