Hol lesz az európai Szilícium-völgy?
A legnagyobb eséllyel Skandináviában vagy a Baltikumban jöhet létre egy globális innovációs központ.
Jelenleg egyértelműen a Szilícium-völgy a világ első számú informatikai csúcstechnológiai központja. A kaliforniai régióban a legnagyobb a koncentrációja az unikornisoknak, a legalább 1 milliárd dollár értékű, magántulajdonban levő technológiai cégeknek. Európa egyelőre le van maradva ezen a téren, azonban a körülmények (tehetségek, pénz, gazdasági környezet) adottak ahhoz, hogy az öreg kontinensen is létrejöjjön egy hasonló csúcstechnológiai globális központ.
A legtöbb unikornissal Németország büszkélkedhet, az Európai Unió teljes állományának 30 százalékával, majd Franciaország (15 százalék) és Svédország (14 százalék) következik.
Lakosságarányosan azonban Skandinávia és a Baltikum vezet. A két térség államaiban az EU összlakosságának mindössze 4 százaléka él, 27 millió fő, azonban az Európai Bizottság adatai szerint 2013 és 2023 között ott jött létre az unikornisok 17 százaléka, 73 darab.
A legtöbb, bámulatos fejlődési pályát befutott innovatív céget Svédországban hozták létre, 39-et, majd Dánia és Norvégia következik 16-tal, illetve 11-gyel. Leginkább mégis Észtország teljesítmény lenyűgöző. Ebben a balti államban 1,5 milliónál kevesebben élnek, ennek ellenére 10 unikornissal büszkélkedhet, köztük olyanokkal, mint a Skype, a Playtech, a Wise és a Bolt.
A Startupblink által az innovatív technológiai cégek, az úgynevezett startupok számára legkedvezőbb gazdasági környezet alapján összeállított globális rangsorban a legjobb helyezést Nagy-Britannia érte el. A szigetország a második helyen áll 55,995 ponttal. Az éllovas USA fölényét jól mutatja, hogy 215,001 pontja van.
Svédország a 6. helyet foglalja el 27,024 ponttal, közvetlenül utána pedig Németország (25,830 pont), Franciaország (24,894 pont), Hollandia (24,462 pont) és Svájc (24,081 pont) következik. Észtország a világranglista előkelő 12. helyét foglalja el 22,924 ponttal.
A rangsor azt sugallja, hogy biztos nem Romániában lesz az európai Szilícium-völgy. Románia 5,023 ponttal a globális rangsor 44. helyén áll, 23 európai ország előzi meg, köztük Bulgária. Közvetlenül utánunk Ciprus, Ukrajna, Lettország, Görögország és Magyarország következik, utóbbinak a fölöttébb szerény 3,927 pontot sikerült összehoznia.
Az Egyesült Államok jelenlegi fölényét jól tükrözi a tény, hogy 2022-ben minden egyes európai unikornisra nyolc amerikai jutott. A szakemberek szerint Európa lemaradásában nagy szerepet játszik az, hogy még az EU-n belül is országonként jelentős eltérések vannak a munkajog, az adózás stb. területén, ami megnehezíti a cégek terjeszkedését és fejlődését.