Gyülekeznek a viharfelhők a romániai gazdaság egén
Jelenleg 150 ezer körül van a súlyos pénzügyi problémákkal küszködő vállalkozások száma.
Viharos időszak vár a hazai gazdaságra, derül ki a Sierra Quadrant átszervezési és csődelkerülési tanácsadással foglalkozó cég tanulmányából. A fő veszélyforrásokat a nyersanyagárak emelkedése, a fogyasztás lassulása és a fizetési fegyelem lanyhulása jelenti. Ezek likviditási problémákat okoznak sok vállalkozásnak, ami fizetésképtelenséghez vezethet.
„A gazdaság egészét tekintve több mint 150 ezer súlyos pénzügyi gondokkal küzdő cég van, melyeknek a helyzete egy hajszálon lóg. Ezek a cégek másik 250 ezernek okoznak problémákat, ami a fizetésképtelenségig és a csődig fajulhat” – idézi az economica.net a tanulmányt.
A romló gazdasági-pénzügyi környezetre utal, hogy az év első négy hónapjában közel 7 százalékkal több vállalkozást számoltak fel, mint 2024 azonos időszakában. Egyes megyékben látványosan megugrott a cégbezárások száma: Kolozsban 19,17, Brassóban 12,78, Prahovában pedig 29,92 százalékkal.
Ahhoz, hogy sikeresen vészeljék át ezt az időszakot, létfontosságú, hogy a cégek folyamatosan monitorozzák a partnereiket, azok fizetési képességét. Hasznos lehet tágabb fizetési határidőket kialkudni a kiadások terén, ami segíthet abban, hogy a költségek szintben legyenek a várt bevételekkel.
A második védelmi vonalat a költségek szigorú ellenőrzése jelenti, vélik a Sierra Quadrant szakemberei. Minden kiadás létjogosultságát mérlegelni kell, s meg kell próbálni kedvezőbb feltételeket kialkudni a beszállítókkal.
A tanulmány szerint itt az ideje, hogy a cégvezetések optimista, realista és pesszimista pénzügyi körülményekkel számoló forgatókönyveket dolgozzanak ki, hogy semmilyen változás ne érje őket felkészületlenül.