Gazdasági szakember: teljesen elhibázottak Nicușor Dan gazdasági elképzelései

Teljesen elhibázottnak és nagyon veszélyesnek tartja Nicușor Dan gazdasági elképzeléseit Cornel Ban, a dániai Copenhagen Business School nemzetközi gazdaságpolitikát tanító oktatója.

Az elnöknek van egy fix ideája: levágjuk a költségvetési kiadásokat és javítjuk a behajtást, mágikus megoldásként a költségvetési stressz problémájára. Az adók és illetékek emelése kizárt. Ez szöges ellentétben áll azzal, ami a költségvetésben van” – idézi a Hotnews a szakembert, aki a bostoni egyetem Frederick S. Pardee School for Global Studies intézetének a kutatója.Nicușor Dan | Fotó: Agerpres

Meglátása szerint a frissen beiktatott államfőnek csapnivalóak a gazdasági tanácsadói. „…a hasukra ütve beszélnek, már-már teológiai elhivatottsággal hangoztatva, hogy az állam túl kövér, az adók pedig túl nagyok, mintha a Băsescu-korszakban lennénk. Bármennyi, ennek az ellenkezőjét bizonyító grafikont tennél eléjük az asztalra, a kórus ugyanazt a refrént fújja. (…) Szeretném látni, hogyan tudjuk, kizárólag ésszerű költségcsökkentések révén azt szállítani a hitelezőknek, amit megígértünk a deficitet illetően. Mindezt olyan körülmények között, hogy 3,5 százalékos védelmi kiadásokat ígértünk, s azt, hogy megpróbáljuk betömni a szociális törésvonalakat” – nyilatkozta Cornel Ban.

Véleménye szerint több fronton kell támadni ahhoz, hogy fenntarthatóvá tudjuk tenni a költségvetést. „Keményen kell dolgozni a behajtás hatékonyságának a javításán, növelni kell a tőke, a tulajdon, végül pedig a nagyon magas személyi jövedelmek adóterhét” – mondja a közgazdász-kutató. Hozzáteszi, hogy az államapparátusban lehet és kell leépítéseket eszközölni, ellenben az egészségügyben és az oktatásban növelni kell a dolgozók számát.

Az adóbevétele növelése és az újraelosztás hatásfokának javítása nélkül az AUR és a hozzá hasonló pártok a továbbiakban is meg fogják tudni lovagolni a jogos társadalmi elégedetlenséget.

„A fokozott gazdasági növekedés ellenére – 2008 és 2024 között megháromszorozódott az egy főre eső GDP – Romániában továbbra is roppant egyenlőtlen a jólét eloszlása. Az olyan városok, mint Bukarest, Kolozsvár és Temesvár gyorsan fejlődnek, azonban vidéken és a marginalizálódott közösségekben milliók élnek napi 5 eurónál is kevesebből” – mondja Cornel Ban.

Cornel Ban nincs egyedül a véleményével, a független gazdasági elemzők elsöprő többsége szerint adóemelés nélkül lehetetlen egyensúlyba hozni az ország költségvetését.

Kapcsolódók

Kimaradt?