Erős lökést adott a bevásárlóturizmusnak Románia schengeni csatlakozása

Egyre több magyarországi jár át vásárolni a határmenti romániai áruházakba, márciustól már mikrobuszokkal is fuvarozzák őket.

Január 1-től Románia teljes jogú tagja a schengeni övezetnek, ami nem remélt hasznot jelent a határmenti települések kiskereskedőinek. Érezhetően megnőtt a határ túloldaláról érkező vásárlók száma, akik a magyarországiaknál olcsóbb termékeket nagy tételben vásárolják.Van, ami nálunk olcsóbb, van, ami Magyarországon | Fotó: Pixabay

„Sokat takarítunk meg, mert Magyarországon nagy az infláció, nálunk nagyobbak az árak. Így havonta többezer forintot spórulunk meg” – nyilatkozta az egyik határon túli vásárló a Digi24 riporterének Nagyváradon.

Jópár évvel ezelőtt a kelet-magyarországi hiper- és szupermarketek környékén gyakoriak voltak a Romániából érkezett autók, újabban a bihari megyeszékhely Borsi úti áruházainak parkolóiban számítanak megszokott látványnak a magyar rendszámtáblás járművek. A nyugat-keleti irányú bevásárlóturizmus nem teljesen új keletű, s nem írható egészében a schengeni csatlakozás számlájára, hiszen a magyar–román határon való átkelés, rövid szezonális időszakoktól eltekintve, már hosszú évek óta könnyen átjárható volt, a magyarországi vásárlók pedig, ha kisebb számban is, de már 2022-ben kezdtek érkezni, amikor a szomszédban nagyon felpörgött az infláció.

Bevásárló túra mikrobusszal

A schengeni csatlakozás és a valamivel alacsonyabb romániai árak kínálta üzleti lehetőségre élelmes magyar kisvállalkozók is felfigyeltek, akik szervezett formában szállítanák a határ túloldalára a vásárlókat. A szolgáltatás kilencszemélyes mikrobuszokkal indul debreceni és nyíregyházi indulással, adta hírül a Világgazdaság. A gazdasági hírportál munkatársa felvette a kapcsolatot a hirdetést közzétevő magánszeméllyel, aki azt kérte, hogy csatlakozzon egy privát Facebook-csoporthoz. Kiderült, hogy a csoport február 6-án jött létre, s pár nap alatt 700-an csatlakoztak hozzá.

A fuvarozó vállalja, hogy több romániai áruházba, köztük barkácsáruházakba is (Kaufland, Lidl, Penny, Carrefour, Leroy Merlin, Dedeman, Hornbach) elfuvarozza a magyar vásárlókat, az építőanyagot pedig külön házhoz szállítja az ügyfeleknek.

Eredetileg úgy volt, hogy a márciusban kezdődő szolgáltatást hétvégenként lehet majd igénybe venni, azonban, állítólag, akkora volt az igény, hogy hétközben is lesznek járatok. Az üzemeltető ígérete szerint a buszok reggel 7-kor indulnak majd és délután 2-re érkeznek majd vissza. Az árakat február 15-én fogják közzétenni.

„Itt szinte feleakkorák az árak. Hogy ne érné meg?” – mondta az egyik interjúalany a Digi24-nek, amikor arról kérdezte a riporter, megéri-e átjárni Nagyváradra. Ez a kijelentés erős túlzás, a hazai és a magyarországi árszínvonal között nem nagy a különbség. Egyes termékeket olcsóbban meg lehet venni Magyarországon, ugyanakkor tény, van, ami Romániában jóval kevesebbe kerül.

Ami drágább, és ami olcsóbb

Összehasonlítva egy mindkét országban jelen levő, közepes árfekvésű áruházlánc árait kiderül, hogy a krumpli lényegesen olcsóbb a határ keleti felén. Magyarországon kilója 450 forintba kerül, ami a Román Nemzeti Bank (BNR) hivatalos árfolyamán számítva 5,54 lejnek felel meg, míg Romániában csak 3,99 lej az ára, ami 28 százalékkal kevesebb. Hagymát is kevesebb pénzért lehet Romániában vásárolni, 2,99 lejért kilóját, miközben a határ túloldalán 258 forintba (3,18 lej) kerül, vagyis az eltérés mintegy 6 százalék a romániai ár javára.      

Az alma kilója 699 forint (8,61 lej) a multinacionális vállalat magyarországi áruházában, a romániaiban azonban már 3,99 lejért meg lehet vásárolni. Olajért és cukorért szintén érdemes lehet átugrani a határ túloldalára, főleg, ha nagyobb mennyiséget vásárol az ember. A napraforgó étolaj literje odaát 739 forint (9,10), míg nálunk ugyanaz a termék csak 6,99 lejbe kerül, míg azonos márkájú 1 kg kristálycukorért Magyarországon 369 forintot (4,54 lej) kell fizetni, Romániában 3,89 lejt.

Az adatokból egyértelműen látszik, hogy meggazdagodni a bevásárlóturizmusból nem lehet, de csekély összegű megtakarítás megvalósítható.

A Világgazdaság által végzett árösszehasonlítás szerint a hús, a felvágottak és a tejtermékek hasonló árban vannak mindkét országban, a tojás olcsóbb Magyarországon, míg Romániában a márkás nemzetközi üdítőitalok kerülnek kevesebbe.

Az árak mindkét országban 2022-ben szabadultak el, amikor nálunk 13,8, míg Magyarországon 14,5 százalékos volt a drágulás általános mértéke. A következő évben Magyarországon még inkább felpörgött az infláció, 17,6 százalékkal emelkedett a fogyasztói árindex, miközben nálunk lassabban, 10,4 százalékkal. Tavaly már Magyarország állt jobban, ott 3,7 százalékra mérséklődött a pénzromlás tempója, miközben nálunk 5,6 százalékos volt. A hivatalos statisztikai adatok azt mutatják, hogy az elmúlt három évben Magyarországon valamivel nagyobb mértékben emelkedtek az árak, mint Romániában.   

A schengeni csatlakozás nem csak a román–magyar határon lendítette fel a bevásárlóturizmust. A jelenség még nagyobb léptékű a Dél-Balkánon, ahol a görögök tömegesen járnak át vásárolni a lényegesen olcsóbb Bulgáriába.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?