Egyre több külföldi tanul a hazai orvosi egyetemeken

Nem azért, mert világraszóló színvonalúak a hazai egyetemek, hanem mert olcsók.

Romániában 26 orvosi képesítésű egyetemi végzős jut 100 ezer lakosra, több, mint a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) tagállamainak többségében, írja az economedia.ro. Ennek ellenére az országban orvoshiány van, aminek az egyik magyarázata az, hogy a képzés jelentős részben külföldieknek szól, akik, miután lediplomáznak, azonnal hazatérnek.Fotó: AdobeStock

Az elmúlt 10 évben a hazai orvosi egyetemeken meghirdetett helyek száma 17 százalékkal nőtt, miközben az idegen nyelvű (angol, francia) szakokon a növekedés 75 százalékos volt. A kolozsvári Iuliu Hațeganu Orvosi és Gyógyszerészeti Egyetemre idén 57 EU-s állampolgárt és18 EU-n kívüli jelentkezőt vettek fel angol nyelvű orvosira, 18 főt pedig angol nyelvű fogászatra. Francia nyelvű orvosira 86 EU-s- és 12 EU-n kívüli állampolgár nyert felvételt, francia nyelvű fogászatra 34 plusz 3, francia nyelvű gyógyszerészetre pedig 19 plusz 8.

Ez összesen 255 fő egyetlen egyetem egyetlen évfolyamán, de van külföldieknek szóló angol nyelvű képzés Marosvásárhelyen, Nagyváradon, Aradon, Temesváron és Nagyszebenben, valamint több regáti felsőoktatási intézményben is.

A külföldi diákok valódi kincsesbányát jelentenek a romániai egyetemek számára. A nagyszebeni Lucian Blaga Egyetemen román állampolgárok számára 9 ezer lej a tandíj az orvosin, a külföldiek esetében azonban 30 ezer lej, vagyis mintegy 6 ezer euró a tarifa. Nagyon hírnévnek örvendő egyetemek ennél is nagyobb tarifákkal dolgoznak.

A külföldi diákok szintén főleg anyagi megfontolásból jelentkeznek romániai egyetemekre: nem csupán a tandíj kisebb, mint Nyugat-Európában, de a megélhetési költségek is alacsonyabbak. Idehaza az éves tandíj összege 3-8,5 ezer euró, miközben a legtöbb nyugati egyetemen meghaladja a 10 ezer eurót.

A Romániában idegen nyelven tanuló külföldi egyetemisták száma 15 ezer fő körül van, a többségük orvosira jár. Évi 5 ezer eurós átlagos tandíjjal számolva ez azt jelenti, hogy egy év alatt 75 millió eurós bevételt generálnak a hazai felsőfokú oktatási intézményeknek, de profitálnak belőlük az egyetemi városok lakástulajdonosai, vendéglátósai is.

A legtöbb külföldi hallgató Moldova Köztársaságból érkezik, azonban ők románul tanulnak. Az idegen nyelvű képzésben részesülők közül a legtöbben Franciaországból, Izraelből, Olaszországból, Marokkóból és Németországból jönnek.    

banner_IQYcRuKP_eurot_MagyarIgazolvany_web_2024-11-15_300x250.png
banner_C0oT6SvR_eurot_MagyarIgazolvany_web_2024-11-15_970x250.png
banner_M68UqZcM_eurot_MagyarIgazolvany_web_2024-11-15_728x90.png

Kapcsolódók

Kimaradt?