Egyre kreatívabbak az online banki csalások

A banki csalások 90 százalékának alapja egy egyszerű üzenet, e-mail vagy egy linkre való kattintás. Az adathalászok hamis hirdetéseket vagy manipulált videókat is felhasználnak, hogy megszerezzék a számukra szükséges információkat.

A hatóságok figyelmeztetnek, hogy a megelőzés a kulcs, mivel európai szinten csupán a virtuális támadások áldozatainak mindössze 7 százaléka kapja vissza a pénzét. Romániában nincs arra vonatkozó statisztika, hogy hány ember veszített pénzt internetes csalások miatt, de számos ilyen eset forog közbeszéden.

Az Országos Kiberbiztonsági Igazgatóság, a Román Bankok Szövetsége és a Román Rendőrség különböző tájékoztató programokat indítottak, többek között egy ingyenesen igénybe vehető honlapot, a sigurantaonline.ro-t.

Mihai Rotariu, az Országos Kiberbiztonsági Igazgatóság kommunikációs vezetője elmondta, hogy több áldozattal is beszéltek, hogy feltérképezzék, milyen módszereket használnak a csalók. Főként az idősebbek számítanak célpontnak, így elsősorban nekik magyarázzák el, mit tehetnek annak érdekében, hogy ne váljanak áldozattá.

Fotó: illusztráció/pixabay

Gabriela Folcuț, a Romániai Bankok Szövetségének ügyvezető igazgatója a Digi24 hírtelevízióban hangsúlyozta: ha valaki személyes adatokat kér tőlünk, legyünk gyanakvóak. Ellenőrizzük a Pénzügyi Felügyeleti Hatóság honlapján, hogy az illető szervezet akkreditált-e. Minden lehetséges forrást ellenőriznünk kell, és mielőtt pénzt fektetnénk be, tudnunk kell, hogy ezek a befektetések nem garantáltak.

Sorin Stănică, a Bűnmegelőzési és Kutatási Intézet képviselője nyomatékosította: „Nem szabad eleget tenni a személyes, pénzügyi vagy banki adatok megadására vonatkozó kéréseknek. Ha egy ilyen ügyben telefonáló rámenős, le lehet tiltani.”

A szakemberek szerint az utóbbi két évben 20százalékkal nőtt a csalási kísérletek száma.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?