Egyre inkább importfüggővé válik Románia
Minden hetedik hazai vállalat foglalkozik importtal, míg az exportőrök aránya sokkal kisebb, 1 a 31-hez.
Az összes feltétel adott ahhoz, hogy Románia idén minden idők legnagyobb külkereskedelmi mérleghiányát hozza össze. Az első félévben az import értéke 15,4 milliárd euróval haladta meg a kivitelét, ami óriási növekedés a tavalyi év azonos időszakának 11,1 milliárd eurós deficitjéhez képest.
Tulajdonképpen természetes, hogy a külkereskedelmi mérleghiány rohamos ütemben nő, mivel a gazdasági növekedés motorja továbbra is a fogyasztás, mely sokkal gyorsabban gyarapszik az ipar kapacitásánál. Mivel a fokozódó keresletet a hazai gazdaság nem képes kielégíteni, a megoldást a behozatal jelenti.
Az import és az export között fennálló aránytalanság a külkereskedelemmel foglalkozó cégek struktúrájában is megmutatkozik. Tavaly közel 113 ezer vállalat végzett import tevékenységet, míg az exportőrök száma jóval kisebb volt, mindössze 25 770, írja a Ziarul Financiar az Országos Statisztikai Intézet (INS) és az Országos Cégnyilvántartó adatai alapján.
Az elmúlt években az importőrök száma kisebb mértékben nőtt, mint az exportőröké. 2017-ben 92 450 Romániában bejegyzett gazdasági társaság foglalkozott importtal, exporttal pedig 22 608. Ez azt jelenti, hogy öt év alatt az importőrök száma 22 százalékkal lett nagyobb, a kivitellel foglalkozóké ellenben csak 14 százalékkal.
„Változnak az idők, ipari stratégiákat kell kidolgoznunk és prioritásokat felállítanunk olyan ágazatok számára, melyek 2030-ra meghatározókká válhatnak. Csakis így fordíthatjuk meg a külkereskedelmi mérleghiány hihetetlen alakulását, amely sokak szerint Románia valamennyi deficitje közül a legveszélyesebb és a legkevésbé ellenőrizhető” – nyilatkozta Dragoș Damian, a kolozsvári Terapia gyógyszergyár igazgatója.
Tavaly rekordot ért a deficit, az import értéke 23,7 milliárd euróval haladta meg a behozatalét, ami 5,3 milliárddal volt több a 2020-as mérleghiánynál. Az első féléves adatok alapján úgy tűnik, hogy idén még katasztrofálisabb lesz a külkereskedelmi mérleg, a deficit meghaladhatja a 31 milliárd eurót.