Az uniós országok közül Luxemburgban és Romániában a legkisebb a nemek közötti bérszakadék

Az Európai Unió (EU) országaiban a nők bruttó órabére átlagosan 13 százalékkal volt kisebb 2020-ban, mint a férfiaké, a fizetéskülönbség mértéke azonban igen eltérő az egyes tagállamokban – derül ki az EU statisztikai hivatalának hétfőn közzétett adataiból.

E szerint a nemek közötti legkisebb bérkülönbséget Luxemburgban (0,7 százalék) és Romániában (2,4 százalék) jegyezték. A legnagyobb különbség Lettországban (22,3 százalék), Észtországban (21,1 százalék), Ausztriában (18,9 százalék) és Németországban (18,3 százalék) volt kimutatható.

Az Eurostat statisztikái arra is rávilágítanak, hogy nyolc év alatt mind Európában, mind Romániában csökkent a kereseti rés, az EU-ban a 2012-es 16,4 százalékról 2020-ra 13 százalékra mérséklődött, Romániában pedig 6,9 százalékról 2,4 százalékra esett vissza.Nyolc év alatt csökkent a férfiak és nők bére közötti különbség | Illusztráció: Pixabay

2021 márciusában az Európai Bizottság javaslatot terjesztett elő a bérek átláthatóságáról annak biztosítása érdekében, hogy az EU-ban a nők és a férfiak egyenlő munkáért egyenlő díjazásban részesüljenek. A javaslat a fizetések átláthatóságára irányuló több intézkedést is tartalmaz, például: az álláskeresők tájékoztatása a bérezésről, az azonos munkát végző munkavállalók bérszintjének megismeréséhez való jog biztosítása, valamint a nemek közötti bérszakadékra vonatkozó adatszolgáltatási kötelezettség a nagyvállalatok esetében.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

A javaslat emellett megerősíti azokat az eszközöket, amelyekkel a munkavállalók érvényesíthetik jogaikat, és megkönnyíti az igazságszolgáltatáshoz való hozzáférést. A munkáltatók nem kérhetnek információt a hozzájuk jelentkezőktől korábbi bérükre vonatkozóan, és a munkavállalók kérésére tájékoztatást kell adniuk a bérekkel kapcsolatos nem névre szóló adatokról. A javaslat szerint a munkavállalók kártérítésre lesznek jogosultak a bérezés tekintetében elszenvedett hátrányos megkülönböztetésért. A bizottság javaslatát elküldték jóváhagyásra az Európai Parlamentnek és az Európai Tanácsnak, majd az irányelv elfogadását követően a tagállamoknak két év áll rendelkezésükre, hogy átültessék azt jogrendszerükbe.

Kapcsolódók

Kimaradt?