A lakosság húsz százaléka tervezi, hogy külföldön vállaljon munkát

Tíz romániai közül kettő külföldön vállalna munkát, illetve gyermekeit más európai uniós országba küldené tanulni – írta szerdán a G4Media hírportál egy friss felmérés eredményeit ismertetve.

Az Avangarde közvélemény-kutató intézet múlt héten készült telefonos felmérése szerint a megkérdezettek 19 százaléka válaszolt igennel, 72 százaléka pedig nemmel, arra a kérdésre, hogy „Ön személy szerint tervezi-e, hogy elmenjen Romániából egy másik európai uniós országba dolgozni a következő időszakban”. A végleges külföldre telepedés szándékát firtató kérdésre a válaszadók 12 százaléka válaszolt igennel.

A távozási szándék mögötti elégedetlenség okát kutató kérdésre a lehetséges válaszok közül a külföldre készülők 37 százaléka az alacsony béreket jelölte meg, 20 százalékukat a fejlettebb országok életvitele vonzza, 13 százalékuk választotta a „Romániának nincs jövője” választ, 6 százalékuk a politikustársadalom, 3 százalékuk pedig a romániai korrupció miatt hagyná el az országot. A távozást mérlegelők 21 százaléka nem választott a megadott válaszlehetőségek közül.

Az országukat elhagyni készülő állampolgárok körében – bár nem tagja már az Európai Uniónak – jelenleg Nagy Britannia a legnépszerűbb úti cél 35 százalékkal, amelyet Németország követ 25, Olaszország 18, Franciaország 11, és Spanyolország 8 százalékkal.

Amennyiben az Egyesült Államok feloldaná a vízumkötelezettséget a román állampolgárokkal szemben, a megkérdezettek 9 százaléka venné fontolóra, hogy ideiglenesen vagy végleg Amerikába költözzön.

A G4Media által megrendelt felmérést 830 véletlenszerűen kiválasztott felnőtt válaszai alapján készítették: 43 százalékuk mondta azt, hogy van olyan közeli rokona, aki külföldön dolgozik.

A lap két hete a befogadó országok hivatalos adatai alapján megállapította, hogy már eddig is több mint négymillió román állampolgár költözött el a hazájából: közülük 1 millió 138 ezren Olaszországban, 1 millió 80 ezren Spanyolországban, 1 millió 67 ezren Nagy Britanniában, csaknem 800 ezren pedig Németországban kértek tartózkodási engedélyt.

A külföldön élő román állampolgárok valódi számáról az anyaországban legfeljebb becslések léteznek, mert többségük nem jelenti be a bukaresti hatóságoknak, hogy külföldre költözött.

A román külképviseletek jelentései alapján 2019-ben a határon túli románok minisztériuma 9,7 millióra becsülte a külföldön élő románok számát – közülük 5,6 millió frissen kitelepedett vendégmunkás, 4,1 millió román pedig őshonos közösségként él más államok területén.

Kapcsolódók

Kimaradt?