banner_qpmMZsMg_970x250 eurotrans.webp
banner_PT5K3wNG_728x90 eurotrans.webp
banner_kNLLfvE0_300x250 eurotrans.webp

Megszavazták: január 1-től 19 százalékra csökken az áfa

Megszavazta szerdán a  képviselőház a kormány által beterjesztett adótörvényt, amely szerint január 1-től 19 százalékra csökken az áfa a jelenlegi 24 százalékról.

A jogszabályt 306 képviselő támogatta, ketten ellene voksoltak és egy tartózkodást számoltak. Hatályba lépéséhez még az államelnöknek kell aláírnia.

Eugen Teodorovici pénzügyminiszter elmondta, hogy az adócsökkentések következtében 12 milliárd lejjel kevesebb pénz folyik be az államkasszába a jövő évben, így Romániának magasabb államháztartási hiánya lesz, mint amekkorát korábban vállalt, de a deficit nem haladja meg a bruttó hazai termék (GDP) 3 százalékát. Románia az év elején 1,83 százalékos GDP-arányos államháztartási hiányt vállalt nemzetközi hitelezőivel szemben, akik ellenzik az adócsökkentést.

Sokkal nagyobb lesz a deficit

A Mediafax hírügynökség szerint Bukarest nemrég arról tájékoztatta Brüsszelt, hogy a 2016-2018 közötti időszakban az államháztartási hiány nem haladja meg az 1,2 százalékot. Most viszont a pénzügyminiszter azt közölte, hogy a deficit eléri a 2,8-2,9 százalékot, ami erőfeszítésekkel mérsékelhető 2,5 százalékra. Az Európai Bizottság korábban arra figyelmeztette Bukarestet, hogy az adócsökkentés következtében az államháztartási hiány elérheti a GDP 3,5 százalékát.

Teodorovici szerint Románia azon EU-tagállamok közé tartozik, ahol az egyik legmagasabb áfát alkalmazzák, most viszont azzal dicsekedhet, hogy az egyik legalacsonyabb szintre csökken ez az adó. "Külföldi partnereink meg fogják érteni, hogy Bukarest kész tartani a 3 százalék alatti államháztartási hiányt. Romániának bátorságról, ugyanakkor a fenntartható költekezés felelősségéről is tanúságot kell tennie" - mondta a pénzügyminiszter, aki megköszönte a szociáldemokrata Victor Ponta miniszterelnöknek, hogy támogatta ezt a liberális intézkedést.

Ponta hétfőn bejelentette, hogy a 19 százalékos áfa akár január 1-je előtt is bevezethető. A pénzügyminiszter is közölte, hogy jelenleg tanulmányozzák ennek lehetőségét, és közölte, "több mint 50 százalék esély van" arra, hogy ez megtörténjen.

 

Kapcsolódók

Kimaradt?