Londonban már elkezdte a leépítést az UBS
Londonban máris elkezdte befektetési üzletágának leépítését az UBS. A legnagyobb svájci bank a héten jelentette be, hogy tízezer alkalmazottjától válik meg a termékkínálat áramvonalasításának jegyében, és a leépítést három évre elosztva hajtja végre.
A szerdai Financial Times beszámolója szerint azonban az UBS londoni befektetési részlegének mintegy száz, munkába érkező adósságpiaci kereskedője már előző nap nem tudott bemenni a Finsbury Avenue-n emelkedő londoni UBS-székházba, és csak "a bejárati forgóajtónál vették észre, hogy belépőjük nem érvényes". Mások abból jöttek rá, hogy elvesztették állásukat, hogy a vállalati email-rendszeren elküldeni próbált üzeneteiket nem tudták továbbítani, megint másokat pedig telefonon értesítettek. Az átalakítás nyomán 54 ezerre apad az UBS alkalmazotti állománya; ez harmadával kevesebb a pénzügyi válság elhatalmasodása előtti létszámnál.
A megszüntetni tervezett tízezer munkahelyből 2500-at az UBS zürichi központjában számolnak fel, a fennmaradó rész Londonra és New Yorkra jut.
A Financial Times által megkérdezett szakértők "különösen durva" eljárásnak nevezték, hogy az UBS már a leépítések bejelentésének napján elkezdte szélnek ereszteni munkatársait. Cary Cooper, a lancasteri egyetem szervezés-lélektani és munkaegészségügyi professzora "rossz üzleti gyakorlatnak és legalább ennyire rossz emberi magatartásnak" minősítette a UBS eljárását.
Az UBS a termékkínálat szűkítésétől 2015-ig évi 5,4 milliárd svájci frankos költségcsökkentést remél. A szerkezetátalakítás azonban egyelőre költségekkel jár, az idei harmadik negyedévben az átértékelési veszteségek több mint 3 milliárd frankkal rontották az eredményt. Az UBS így 2,17 milliárd frank nettó veszteséggel zárta a negyedévet az egy évvel korábbi egymilliárd frankos nyereség után.
Az UBS mindenekelőtt a származékos termékek kereskedeleméből vonul ki, ez az üzletág a pénzügyi válság kirobbanása óta sokmilliárdos veszteséget okozott a banknak.{loadposition emnp}