IMF-szerződés: jó irányba halad Románia

Jó irányba halad az ország a Nemzetközi Valutaalappal (IMF) megkötött hitelmegállapodás keretében, de a gazdaság növekedését és hitelezését továbbra is fenyegeti az eurózóna államadósság-válsága – olvasható az IMF igazgatótanácsának Romániáról szóló legutóbbi jelentésében, amely tartalmazza a nyári felülvizsgálati látogatás következtetéseit. A nemzetközi pénzintézet szerint az ország valamennyi vállalt kötelezettségét teljesítette egy kivételével, amely az állami intézmények adósságainak újbóli felhalmozása.

A kormánynak hosszú ideje gondot okoz, hogy az állami intézmények folyamatosan "újratermelik" az adósságaikat. A jelenség főleg az egészségügyben, a kórházakban elterjedt. A washingtoni pénzintézet jelentése szóvá teszi az állami vállalatok privatizálásának lassú ütemét is. Az IMF ugyanis úgy véli, hogy azok veszteséges működésének megszüntetése, valamint a jelentős beruházási igények teljesítése érdekében a privatizálásuk elengedhetetlen.

A jelentés kitér arra is, hogy a közelgő parlamenti választások előtt különösen nagy figyelmet kell fordítania Romániának az adózási fegyelemre az ország pénzügyi stabilitásának megőrzése érdekében.imf

Hamarosan következik az újabb IMF vizit

A dokumentumot két héttel az előtt tették közzé, hogy IMF küldöttsége ismét a Bukarestbe látogatna. A november 6-14. közötti időszakra tervezett újabb felülvizsgálati látogatás napirendjén egyebek között a jövő évi állami költségvetés is szerepel. Az IMF szeptemberben hagyta jóvá az ország által megkötött elővigyázatossági hitelmegállapodás keretében az újabb, 519 millió euró értékű hitelrészlet folyósítását. Románia 2011 tavaszán kötött az IMF-el 3,6 milliárd euró értékű elővigyázatossági hitelmegállapodást.

Ebből a nemzetközi pénzintézet eddig 3,2 milliárd eurót bocsátott az ország rendelkezésére. A helyi hatóságok szerint ezt a pénzt nem kellett igénybe venniük, ugyanis azzal a feltétellel kötöttek elővigyázatossági megállapodást, hogy csak váratlan válsághelyzet esetén nyúlnak a pénzhez.

Kimaradt?