Majdnem összeomlott a bolgár bankrendszer

Vádat emeltek hétfőn két bróker ellen a hatóságok Bulgáriában. Azzal gyanúsítják őket, hogy rémhírek terjesztésével megpróbálták aláásni vezető bolgár bankok stabilitását, emiatt a betétesek múlt héten több mint 400 millió eurót vettek ki számláikról, és az Európai Bizottság beavatkozására is szükség volt a pánik lecsillapításához.

Az Európai Bizottság hétfőn közölte: 1,65 milliárd euró sürgősségi készenléti hitelkeretet nyit a bolgár kormánynak, amely biztosítja a "szükséges és arányos likviditást" ahhoz, hogy helyreálljon a bizalom Bulgáriában a bankok iránt.

A bolgár rendőrség előző nap öt férfit tartóztatott le, akik feltehetően több száz sms-üzenetet és e-mailt küldtek szét múlt héten. A hatóságok szerint a gyanúsítottak "hamis információkat terjesztettek, ami kárt okozott a kereskedelmi bankoknak, és destabilizálta a bankrendszert".

A Global Markets nevű pénzügyi szolgáltató cég két befektetési brókere, Kiril Dzhabarov és Robert Dimitrov is köztük volt. Ellenük hétfőn vádat emeltek a hatóságok, és ha bűnösnek találják őket, két év börtönbüntetést is kaphatnak.

Az ügy június 20-án kezdődött, amikor a bolgár központi bank ellenőrzés alá helyezte a negyedik legnagyobb bankot, a Corpbankot. A kormány jelezte: ha a részvényesek nem emelik a bank tőkéjét július 21-ig, akkor államosítják a pénzintézetet.

Múlt csütörtökön a kormányzó szocialista párt egyik képviselője azt mondta, hogy egy újabb bolgár bank is veszélybe kerülhet. Ezután tört ki a pánik, és a betétesek megrohamozták a Corpbank valamint a mérlegfőösszeg szerint a harmadik legnagyobb bolgár banknak számító First Investment Bank fiókjait. Ez utóbbi árfolyama zuhanni kezdett, és a bank illetékesei pénteken kora délután bejelentették, hogy a bankfiókokat hétfőig zárva tartják.

Később a jegybank és a bolgár kormány közölte, hogy "bűnszervezet által elkövetett támadás" történt a pénzintézet ellen. 

Kimaradt?