Eurostat: az EU-ban Romániában volt a legnagyobb a pénzromlás mértéke júniusban

Júniusban 3,9 százalékkal nőttek a fogyasztói árak Romániában, ami csökkenést jelent a májusban jegyzett 4,4 százalékos éves inflációhoz képest, de így is ez a legnagyobb mértékű fogyasztóiár-növekedés az Európai Unió (EU) országai közül. A júniusi immáron a hatodik hónap, amikor EU-szinten itt jegyzik a legmagasabb inflációt. 

Az EU statisztikai hivatala (Eurostat) által közzétett adatok szerint az euróövezetben a májusban jegyzett 1,2 százalékról júniusban 1,3 százalékra nőtt az éves infláció, míg az Európai Unióban 1,6 százalékon stagnált. Románia után Magyarországon (3,4%) és Lettországban (3,1%) nőttek a legnagyobb mértékben a fogyasztói árak. A legkisebb inflációt Görögországban (0,2%), Cipruson (0,3%), valamint Dániában és Horvátországban (0,5%) mérték. 

2019 májusához képest júniusban az Európai Unió tizenhét tagállamában csökkent az infláció (beleértve Romániát is), Szlovákiában stagnált, kilenc tagállamban pedig nőtt. 

Az Országos Statisztikai Intézet (INS) nemrég közzétett adatai szerint júniusban 3,84 százalékra mérséklődött az éves infláció Romániában. Az élelmiszerek 0,47%-kal, a nem élelmiszer jellegű iparcikkek 0,24%-kal kerültek kevesebbe, a szolgáltatások pedig 0,17 százalékkal drágultak az előző hónaphoz képest.

A Román Nemzeti Bank (BNR) május közepén a korábban jósolt 3 százalékról 4,2 százalékra emelte 2019 decemberi inflációs előrejelzését, 2020 decemberére pedig 3,3 százalékos pénzhígulást valószínűsítenek a korábban jelzett 3,1 százalék helyett. 

Kapcsolódók

Kimaradt?