Kapcsolódó
Lázadó kamerák - a kolozsvári rendszerváltás fotósai 1.
Az 1989-es decemberi események közepette fotózni Kolozsvár utcáin egyfajta félelemmel elegyedő ünnepi érzés lehetett. December 21-én kevesebben, de 22-én már egyre nagyobb számban merészkedtek ki fényképezőgépükkel az emberek, hogy tiszteletüket tegyék a város forradalmi halottai előtt, és hogy megízleljék a szabadság mámorát.
A cikk a Maszol és az Erdélyi Audiovizuális Archívum Időutazó című közös sorozatának része. Az Erdélyi Audiovizuális Archívum célja az erdélyi és Erdélyhez kapcsolódó audiovizuális örökség megőrzése, az archív felvételek, amatőr fotók és filmek szakszerű gondozása. Megmentendő, megőrizendő archív képekről (fotó, film, videó) itt lehet értesíteni az archívum munkatársait, a már digitalizált fényképek online adatbázisa pedig a rekollekt.ro oldalon érhető el.
Essig József, aki maga is fényképezőgéppel követte végig a harminc évvel ezelőtt történt rendszerváltás kolozsvári eseményeit (ezekről Fodor János történésszel készült interjú), kilenc kollegáját hívta meg Stars galériájába. Răzvan Rotta közismert és a Deák Ferenc (Eroilor) utcában is megtekinthető képsorain túl a forradalom új arcai, újabb pillanatai váltak láthatóvá. Jelen volt képeivel Rareș Beuran, Eugen Moritz, George Muresan, valamint Remus Rusu és Luca Vasile (utóbbiak korábban a Szabók bástyájában is kiállították a fotóikat, és könyvként is megjelentették őket), illetve Adorjáni László, Feleki Károly, Kovács András,Vas Géza és a házigazda, Essig József. Az utóbbi öt fotós beszédes képeiről és visszaemlékezéseiről szól ez a cikk.
A rendszerváltás fotósaiban, bármelyik erdélyi városban éltek, közös, hogy mindannyian az utcai tüntetők sorából valók, mondhatni a lázadó tömeg nézőpontjából fotóztak, de önkéntelenül is közösnek látszik a percepciós kultúrájuk is, hisz nagyon hasonló dolgokat tartottak fontosnak dokumentálni. Képeik ugyanazt a nyelvet beszélik, amikor a sok kisembert, a tömegek lelkesedését, a tankokra felmászók eufóriáját, Ceaușescu-képének megrongálását, erkélyszónokokat, könyvégetéseket vagy a forradalmi halottak előtti tisztelgést örökítették meg. Míg a szocialista rendszer veszélyes zsánerként tekintett a dokumentarista fotográfiára, és ennek ellenében az esztétizáló művészfotó inkább megfelelt céljainak, a rendszerváltás fotói valódi, nyers dokumentarizmusról árulkodnak, ezekben a fotózási helyzetekben a fotográfia, mint művészet, a jól megkomponált, éles kép, mint elvárás háttérbe szorult az őszinteség érdekében. Aki ilyen helyzetben fényképez, az egyszerre résztvevője és krónikása is az eseménynek.
A rendszerváltó decemberi eseményekről szóló kiállítások megnyitója gyakran válik kollektív és interaktív megemlékezési szertartássá, hiszen teret kapnak a szubjektív és érzelmekkel teli beszámolók arról, hogy ki hogyan függesztette fel a mindennapi rutinjait, és melyik ponton csatlakozott a történelmi eseményhez. Ilyenkor az emlékezet többszólamúságára is fény derül: hiszen mindenik fotós felvillantja saját perspektíváját, olyan látképeket, amelyeket csak a saját útvonalán, csakis ott és akkor láthatott. Az Essig József szervezte közös kiállítás bővelkedett a történelmi tapasztalat szólamaiban, azonban az élményalapú elbeszélések és képek még korántsem elégségesek ahhoz, hogy egy teljes képet vagy egy egységes értelmezést lehessen gyártani belőlük. Az „oral history” és az audiovizuális dokumentum (fotók, film- vagy videófelvételek, hangfelvételek) együtt arra a leginkább alkalmas, hogy kérdéseket vessen fel, és elindítson az esemény értelmezésének útján. „Nem a múlt tényszerűségének puszta regisztrálása, hanem számunkra való értelme (értelmezése) végett van égetően nagy szükség a múlt megjelenítésének megannyi változatára” - írja Gyáni Gábor Relatív történelem című könyvében, amely a Capa Center Eufória? Rendszerváltás történetek Magyarországról című kiállításának mottója volt, és melyen a történész mondta a megnyitó beszédet is.
Ezek a fotók és történetek tehát leginkább tanúságtételnek, dokumentumnak tekinthetők, amelynek értelmezése még a jövő történészeinek a feladata, és egyben olyan érzéki stimuláló eszközök, amelyek segítségével még azok a generációk is el tudják képzelni, hogy milyen volt jelen lenni a téren, akik akkor még nem lehettek jelen. A cikk második része itt olvasható.
Adorjáni László, a Kétágú templom lelkésze
Adorjáni Lászlónak már diákkora óta volt fényképezőgépe, később saját laborja is, az események idején a Kétágú templom és a Kakasos templom segédlelkésze volt. 1989. december 21-én nem fényképezett, erről így számolt be: „A Kétágú templomban akkor már folyt annak a hangerősítő berendezésnek a beszerelése, amelyet december közepén kb. tíz évig tartó engedélyezés után küldhetett el egy angliai gyülekezet. Ezt, a templom alaprajzának a határon való kicsempészése és sok, főként bukaresti hivatalokba való kérvényezés, előzte meg. Karácsonyi ajándékként akartuk a rossz akusztikájú templomba felszerelni a várva-várt ajándékot. Miközben a templomban dolgoztunk, hallottuk a harckocsik vonulását, majd a lövéseket is. Az utcára való kivonulástól még két dolog tartott vissza. Egyrészt az a félelem, hogy mi lesz a három gyermekemmel, ha netán lelőnek. Továbbá a főtér felől érkezők közül többen mondták, hogy ne is próbálkozzunk, le van zárva az út, nem engednek oda menni.”
Essig József, tévéoperatőr
A rendszerváltó események utáni kolozsvári magyar kultúrélet krónikásának is számító Essig József protestáns teológiai, majd grafikai tanulmányok után 1962 és1990 között a Vegyipari Kombinátok Tervezőintézetében (IITPIC) dolgozott. 1977-ben tagja lett a Kolozsvári Fotóklubnak majd a Romániai Fotóművészek Szövetségének is (AAFR), tehát nem volt véletlen, hogy két fényképezőgéppel indult el 1989 decemberében. Később a kolozsvári tévéstúdió munkatársa lett.
CSAK SAJÁT