Ünnepi jótékonykodás – Kinek és hogyan adományozzunk?
A karácsony közeledtével nem csupán a családtagok, barátok, ismerősök megajándékozására gondolhatunk, hanem azokra is, akik segítségre szorulnak. Az ünnepi időszakban számos jótékonysági akcióhoz csatlakozhatunk, ám ahhoz, hogy igazán hasznos legyen a felajánlásunk, érdemes néhány szempontot figyelembe vennünk. Ehhez próbálunk hasznos tanácsot adni az alábbiakban és bemutatunk néhány konkrét kezdeményezést is.
Cipősdoboz-akció, élelmiszer-gyűjtés, őrangyal-program. Csak néhány címszó a karácsony közeledtével felbukkanó jótékonysági felhívások közül. Civil szervezetek, intézmények, magánszemélyek, egyházak, plébániák, iskolai közösségek hirdetnek különböző akciókat, amelyekkel arra biztatnak, hogy tegyük szebbé az arra rászorulók ünnepét. Nem könnyű eligazodni a számtalan felhívás között, ha jótékonykodásra adjuk a fejünket, ugyanakkor arra is érdemes gondolnunk, hogy felajánlásunk, adományaink igazán hasznosak legyenek, és valódi segítséget nyújtsunk általuk. Mindehhez a Gyulafehérvári Caritas ágazati igazgatójától, Péter Györgytől és a szervezet munkatársától, Lukács Páltól kértünk útbaigazítást.
Nézzük meg, kinek gyűjtünk
Az élelmiszerek felajánlásával kapcsolatosan Péter György elmondta, a legfontosabb megnéznünk, hogy milyen célcsoportnak szól a gyűjtés és mi a cél. „Ha például egy meleg ebéd programról van szó, azt célszerű felajánlani, ami főzéshez hasznosítható. Figyelembe kell venni ez esetben, hogy általában időseket érintenek a hasonló gyűjtések. Esetükben a liszt, cukor, puliszkaliszt nem jelent igazán nagy segítséget. Ezeknek nem olyan nagy az értékük, hogy egy kisnyugdíjas is ne tudná megvenni és nem is igazán tudnak velük mit kezdeni” – mutatott rá beszélgetőtársunk.
Többnyire olyan élelmiszerekkel segíthetünk, amit egy rászoruló, nyugdíjas nem vásárol meg magától. A tartósság fontos szempont, ne romoljon hamar, amit felajánlunk: a konzervek, kompótok, lekvárok, szaloncukrok jó választások lehetnek. Az édességeken túl a tartós élelmiszerek közül akár hosszabb lejárati idejű tejtermékeket is felajánlhatunk – emelte ki Péter György. „Sokan szeretik az édességet, de sok a cukorbeteg is, ezért érdemes figyelembe venni, hogy esetleg ne cukorral legyen édesítve az adott termék. Cukorkát, csokoládét szintén nem vesznek meg szívesen a kis jövedelemből élők, de szívesen fogyasztanák, főleg így ünnepek alkalmával. Arra kell gondolnunk, mi az, amit magunk is gyakran vásárolunk az üzletben” – mondta el a szakember.
A ruha legyen használható
Mint Lukács Pál megosztotta, a textilek gyűjtése mindig nehéz kérdés. A Caritas számára elsősorban ruhagyűjtő konténerekbe elhelyezve lehet ilyeneket adományozni, illetve sokan egyénileg is tesznek felajánlásokat, például hagyatékok esetében. A szervezet nem szokott meghirdetni ruha-, textilgyűjtésre vonatkozó akciókat.
„Ez nem hangsúlyos tevékenység nálunk, a felajánlásokat igyekszünk továbbadni. Amit érdemes figyelembe venni, ha mégis ruhát ajándékoz valaki, hogy legyen használható. A rászoruló tudja használni, ez az első és szinte egyetlen szempont. Természetesen ne legyen szakadt, koszos, használhatatlan, amit adunk. Sajnos, ezt nagyon nehéz kontrollálni. Hiába kommunikáljuk, hogy mi lenne igazán szükséges, mindenki azt ad, amit gondol, vagy amit a pénztárcája megenged” – hangsúlyozta Lukács Pál.
Néhány jótékonysági akciót a figyelmetekbe ajánlunk Hargita megyéből, amihez csatlakozhatunk. Természetesen a teljesség igénye nélkül, hiszen a legtöbb településen, közösségben találhatunk példákat hasonlókra. Ha te is adományoznál, azt javasoljuk,hogy tájékozódj a saját környezetedben, biztosan rábukkansz valami értékes kezdeményezésre!
Élelmiszergyűjtés az áruházakban
A Gyulafehérvári Caritas csatlakozott a Romániai Élelmiszerbankok Szövetségének kampányához, amely december 13–15-e között hirdette meg országos élelmiszergyűjtő akcióját. A gyűjtés során a Lidl, a Penny, a Harmopan, az Auchan és a Kaufland üzleteiben vásárolva lehet adakozni a nehéz körülmények között élőknek.
Szintén aktuális a Caritas melegebéd programjának segítése. Ennek a projektnek a keretében központi finanszírozásból hoztak létre konyhákat, melegebéd-szétosztó szolgálatot. A projektek november végén lejártak, további működésre támogatást januártól lehetett igényelni, így a decemberi működés finanszírozását szeretné megoldani a szolgálat aktuális felhívása által. Az élelmiszer-gyűjtő kampány egy része is ennél a tevékenységnél hasznosul majd. Amit nem lehet a konyhákban felhasználni, azokból az élelmiszerekből csomagokat készítenek majd.
Cipősdoboz akció
Első alkalommal hirdette meg adománygyűjtő, cipősdoboz akcióját Magyarország Csíkszeredai Főkonzulátusa. Az intézmény a csíkszeredai városházával és a Fun FM Rádióval összefogva gyűjt gyerekeknek szóló ajándékokat. A játékokkal, könyvekkel, iskolaszerekkel, édességekkel, tisztálkodási szerekkel megtöltött, becsomagolt dobozokat december 18-áig várják a csíkszeredai városháza Ügyfélközpontjában (Csíkszereda, Mihai Sadoveanu utca 4.).
A Jó Arcok Egyesület adománygyűjtő akciójáról már olvashattatok oldalunkon. Esetükben az a különösen értékes, hogy a kezdeményezők maguk is nehéz sorsú, gyermekotthonban nevelkedett fiatalok. A gyűjtés jól halad, az egyesület közösségi oldala szerint eddig mintegy 150 csomagot tudtak összeállítani a beérkezett adományokból, a cél a 250 elérése.
Légy angyal!
Hargita Megye Tanácsának kampánya során a tetsület közösségi oldalán közzétett, állami gondozott gyerekek által készített rajzokon megfogalmazott kívánságokat „foglalhatunk le” és teljesíthetünk. A gyűjtés idején Csíkszeredában, Gyergyószentmiklóson, Székelyudvarhelyen és Székelykeresztúron is leadhatjuk felajánlásainkat. A rajzos kívánságokat a megyei tanács közösségi oldalán nézhetjük meg és foglalhatjuk le. Cikkünk írásakor még 24 kívánságnak nincs gazdája!
Állatokon és a környezetünkön is segíthetünk
A csíkszeredai kutyamenhelyet működtető Pro Animalia Egyesület nem emberek, hanem az általuk befogadott állatok ellátására gyűjt. A szinte folyamatosan telt házzal üzemelő menhely fenntartása nem egyszerű. Tevékenységük támogatása mellé ebben az évben az FK Csíkszereda női labdarúgói és a Csíkszeredai Sportklub férfi jégkorongozói is felsorakoztak. A sportolók vállalták, hogy az egyesület 2025-ös naptárában szerepelnek. A naptárakat meg lehet vásárolni többek között a hétvégére szervezett örömvasárnap alkalmával is.
Szintén naptár megvásárlásával segíthetünk a Polgár-Társ Alapítvány céljainak elérésében. A vásárlással hozzájárulhatunk a szervezet tevékenységeihez: környezetvédelmi civil szervezetek támogatása, ökoturizmus fejlesztése Romániában, biodiverzitás és védett területek megóvása, permakultúra fejlesztése.
CSAK SAJÁT