Kilenc tünet, ami jelezheti: veszélyben vannak a fogaid – Ma már nem kell belenyugodni a fogvesztésbe
Vérzik az ínyed, pedig még fiatal vagy? Lehet, hogy nem jól mosol fogat? – hiszen nem is tanították, hogyan kell. Aggasztó adat, hogy egyre több fiatalt érint a fogínygyulladás, erős fogínyvérzés, amit a nem megfelelő fogápolás okoz – hívta fel a figyelmet Ábrám Tímea, esztétikai fogászati rehabilitációra szakosodott fogorvos. A jó hír: ma már sok, korábban véglegesnek hitt állapot visszafordítható, és rengeteg fog menthető, de csak akkor, ha időben kérünk szakértői segítséget. Az idősebbekbnek sem csak a protézis a megoldás. Itt lép be a képbe a parodontológus – a szakterületet sokan még nem ismerik, pedig lehet, hogy épp ilyen szakorvosra van szükségünk, mielőtt nagyobb baj történik, és elveszítjük a fogainkat. Szakemberrel járjuk körbe, milyen tünetekre érdemes odafigyelnünk, hogyan előzhető meg a baj, és mikor forduljunk mindenképp szakorvoshoz. Azt is megtudtuk, nagyon el lehet rontani a fogápolást, ha nem az ínytípusunknak megfelelően végezzük, de ez is megtanulható.
A romániaiak több mint 60 százalékánál jelentkeznek ínybetegségre utaló tünetek a Román Fogorvosi Kamara tavalyi felmérése szerint, amire május 12-én a fogínyegészség világnapján újfent felhívták a figyelmet. Az aggasztó statisztikát csak megerősíteni tudja saját tapasztalatai alapján Ábrám Tímea, kolozsvári esztétikai fogászati rehabilitációra szakosodott fogorvos, aki a Maszol megkeresésére elmondta, ami még ijesztőbb, hogy ebben a 60 százalékban sok a fiatal, a rendelőjükbe egyre több huszonéves jelentkezik parodontális betegségre utaló tünetekkel.
Az okok főként a helytelen fogápoláshoz és a mai étkezési szokásokhoz köthetők, véli a szakember.
Sokan csak naponta egyszer mosnak fogat
„Ínygyulladás, erős ínyvérzés sok esetben már huszonéveseknél is jelentkezik. Az ok lehet szerzett, például rossz fogmosási technika, de főleg a fogmosás hiánya, a fogfelszínen megtapadt ételmaradék. Gond, hogy Romániában nincsen elég hangsúly fektetve a prevencióra, a fogápolásra, az óvodai és iskolai felvilágosításra, és meglepő lehet, de sokan manapság is csak naponta egyszer mosnak fogat. Nincs idő a fogmosásra... Ugyan régen sem volt jobb a helyzet, de változott a táplálkozás: kevés nyers dolgot eszünk, és sok feldolgozott, pépes ételt, szivacsos, puha kenyeret, mindez odatapad a fogunkhoz, ami a rágószerkezetnek nem tesz jót” – fejtette ki. Helyi okok, örökletes tényezők és külső tényezők is előidézhetik a bajt, mondta még a szakember.
„Például egy rosszul illeszkedő tömés esetén az ínyszél és az íny között megragadt étel, az abban lévő baktériumok is okozhatnak ínygyulladást” – mutatott rá. Van, ami súlyosbíthatja a már megjelent gyulladást: a rossz szájhigiénia, a dohányzás, egyes betegségek, de hormonális változások is, utóbbi főleg a kamaszokat és a terhes nőket érinti, akik gyakran szenvednek gyulladt vérző íny miatt, mondta még el Ábrám Tímea. A nőknek ezért ajánlott még terhesség előtt rendbe tetetni a fogsorukat.
Mint a fogorvosi kamara figyelmeztetett, a fogínybetegségek fogvesztéshez vezethetnek, de az általános egészségi állapotot is veszélyeztetik. Hogy ezt elkerüljük, érdemes szakorvoshoz fordulnunk. Ábrám Tímea felsorolta, mely tünetek jelezhetnek fogínybetegséget:
- kellemetlen lehelet
- látható fogkő a fognyak körül
- duzzadt fogíny
- vérző fogíny
- ételbeékelődés
- váladékozás
- visszahúzódott fogíny
- fognyaki érzékenység
- elmozduló és mozgó fogak
Hogy pontosan mi is az ok, egyáltalán fogászati probléma-e, ezt otthon a tükör előtt állva nem fogjuk tudni eldönteni – emelte ki Ábrám Tímea.
Igyekezett megnyugtatni, nem kell azonnal megijedni, ahogy sok páciensük, aki azzal a kérdéssel érkezik hozzájuk, hogy elveszíti-e a fogait, ha vérzik az ínye, vagy kicsit mozog a foga. „Egy fog elmozdulhat egy hátsó bölcsességfog miatt is, ami nyomja. Ugyanakkor, hogy milyen mértékű egy fogágybetegség, kezdeti fázisban van vagy már előrehaladottabb, azt is legjobban egy parodontológus szakorvos tudja eldönteni. Amennyiben a felsorolt tünetekből többet észreveszünk, akkor szakvéleményt kell kérnünk” – javasolta a szakember.
Segítséget és iránymutatást leginkább a fogorvos tud adni vagy egy dentálhigiénikus szakember, aki fogtisztításkor fel tudja méri, ha már nagyobb a gond, és továbbküld a parodontológushoz, mondta Ábrám Tímea.
Sok kilazult fog menthető
A parodontológus ugyan nálunk még nincs benne a köztudatban, a fogorvoshoz képest alig ismert, de ínybetegség vagy foglazulás esetén előbbi nyújthat segíthet, sőt valójában a megelőzésben is segítségünkre tud lenni. Amennyiben mélyen az íny alatt is képződött fogkő, azt is kell tisztítani, hogy az ott megtelepedő baktérimok meg ne betegítsék az ínyünket, fogunk meglazulását és elveszítését okozva. Ilyenkor a mély – szakszóval – tasak kitisztítása például már meghaladja az általános fogorvos szakterületét, itt is olyan szaktudásra és eszközökre van szükség, ami a parodontológusnak van, tudtuk meg Ábrám Tímeától.
„Viszonylag új szakág még a parodontológia. Egy olyan nagyváros, mint Kolozsvár jól lefedett szakorvosokkal, és a páciensek is értik a fontosságát, igénybe veszik a kezeléseket, azonban sok helyen nem így van ez. Sokan nem ismerik a szakterületet, abban a tudatban élnek, hogy, ha meglazult egy foguk, azt ki kell húzni, már úgysem lehet megmenteni, pedig milyen csodálatos a tudomány és az ember szervezete: egy megfelelő kezeléssel sok ilyen fogat meg lehet tartani” – mutatott rá. Éppen ezért arra biztat, ne menjünk bele könnyen a foghúzásba.
„Ha nem vagyunk megelégedve, kérjünk másodvéleményt. Van, amikor elkerülhetetlen, de ha lehet, próbáljuk elkerülni a foghúzást” – javasolta a fogorvos.
Hangsúlyozta: „nagyon fontos, hogy megértsük, hogy ahány fog van, azt mind fel kell és fel is tudjuk használni a fogpótláshoz. A saját fogakkal sokkal többféle lehetőséget kapunk arra, hogyan pótoljuk a hiányzókat, szemben azzal a megoldással, hogy lemondunk könnyen róluk, és kivehető teljes fogpótlásokat, protézist ajánlunk. A modern technológiával ugyan sok minden megoldható: csontpótlással és implantátumok behelyezésével újabb lehetőségek jelennek meg, de a saját fogunk értéke felbecsülhetetlen. Most már ott tart a fogászat, hogy elveszettnek tűnő eseteket tudunk megoldani, aminek köszönhetően utólag a rágási funkció sokkal komfortosabb lesz”.
Ez történik a paradontológusnál
Amikor paradontológushoz fordulunk, először egy felmérésre számíthatunk, ennek alapján dől el, milyen kezelésre lesz szükségünk.
„Minden fogközben megnézi az ínytapadást, megméri egy parodontális szondával, megvizsgálja, gyulladt-e az íny, megnézi, mennyire alakult ki már parodontális tasak és ez mennyire mély, illetve hogy átterjedt-e a gyulladás a fogat körülvevő csontra. Ahol nagyobb a gond a mérések szerint, ott például mélytisztítást javasol” – magyarázta el Ábrám Tímea, hozzátéve, a mélytisztítást érzéstelenítésben végzik, így fájdalommentes, viszonylag könnyű beavatkozás. „A páciens úgy érzi, mintha egy alaposabb fogkőleszedésen lenne” – mondta el, hogyan is zajlik. Hozzátette, súlyosabb parodontális betegség esetén összetettebb kezelésekre van szükség.
Néhány hét múlva újraértékelés következik, akkorra már látványos szokott lenni a javulás. „A páciens azt tapasztalja, hogy már nem ragad be annyira az étel, már nem vérzik annyira az ínye. Ezzel a hírrel jönnek vissza nagyon boldogan. Sokkal jobban tapadó, egészséges íny az eredmény” – számolt be.
Kapcsolódó
Kiemelte, kettőn áll a vásár: ehhez a sikerhez nemcsak az orvosnak kell jól végeznie a munkáját, hanem a páciensnek is minden előírást, a felírt kezelést folytatnia kell.
Fogpótlás előtt is fontos a kezelés
Aki már sok fogat elveszített, és átfogó fogpótlás a terve, a szakember szerint ilyenkor is erősen javasolt parodontológushoz fordulni, nehogy egy folyton begyulladó íny legyen a végeredmény.
„Fontos, hogy összetett, jól kigondolt kezelési tervet fogadjunk el, és az is, hogy fogpótlás előtt feltétlenül egy parodontológus tisztítsa át a pillérfogakat, nézze át az ínyt, és a végleges fogpótlás csak ezután kerüljön fel, hiszen hiába költ a páciens drága koronára és egyebekre, ha egy vérző íny alá kerül pótlás, ami később folyton begyullad” – hívta fel a figyelmet Ábrám Tímea.
A szakember azt is kiemelte, türelem kell és nyitottság a páciens részéről, hogy megfogadja a szakorvos ajánlását, hisz hosszas folyamat helyrehozni a kárt, amit egy sok éve fejlődő fogágybetegség okozott.
„A fogágyat elő kell készíteni, el kell látni a szuvasodásokat, ha javallott, egyes fogakat gyökérkezelni kell, hogy a borítás egy tisztult, szépen előkészített fogsorra kerüljön. Ne várjuk, hogy gyors legyen az eredmény. Ugyanakkor érdemes olyan rendelőt keresni, ahol könnyen elérhető minden szakorvos, akik a szakterületük szerint átnézik a fogsort, de közösen állítják fel a kezelési tervet, hogy a végeredmény hosszú távon jó legyen” – tanácsolta a fogászati szakember.
Lehet, hogy rosszul ápolod a fogaidat
Nemcsak betegség esetén, hanem mindenkinek szüksége lehet paradontológusra, akinek nincs, ahonnan megtanulnia az ínytípusának megfelelő helyes fogápolást, hívta fel a figyelmet Ábrám Tímea.
„Nagyon sokat segít, ha helyesen végezzük, és nagyon sokat ront, ha helytelenül. Az ínytípusunknak megfelelő ápolást kell elsajátítani, amit, ha nem magyarázott el a fogorvosunk, akkor a parodontológus megtaníthat. Megnézi, hogy az ínytípusunknak mi felel meg, és milyen kisegítő eszközök ajánlottak, hisz használhatunk interdentális fogkefét, fogselymet, szájzuhanyt – veszünk mindent, mert jól akarjuk csinálni –, de ezekkel nagyon rosszat is csinálhatunk, mert lehet, hogy a mi ínytípusunknak például a szájzuhany nem javasolt, vagy kiderülhet, hogy rosszul használjuk” – sorolta.
Hozzátette, egyszer legalább érdemes ellátogatni a parodontológushoz, és csakis szakképzettet válasszunk, aki kizárólag ezen a területen tevékenykedik. Jó esetben egyetlen találkozás elég is lesz, a továbbiakban pedig a fogorvosunkkal vagy dentálhigiénés szakemberrel folytathatjuk a rendszeres fogkőeltávolítást és rutinellenőrzéseket.
Kapcsolódó
CSAK SAJÁT