„Az otthon a legveszélyesebb hely” – Tízpercenként megölnek egy nőt  

Legalább 85 000 nőt és lányt öltek meg szándékosan világszerte 2023-ban, többségük rokonok keze által vesztette életét – derül ki az ENSZ hétfőn közzétett adataiból. „Riasztó szintű” bűncselekményekről számolnak be, amelyek azonban, mint kiemelik, „megelőzhetők” lettek volna.

„Az otthon a legveszélyesebb hely” a nők számára, hiszen 60%-ukat a „férjük vagy más családtagjaik” ölik meg – áll az ENSZ bécsi drogellenes és bűnügyi hivatala (UNODC) és az ENSZ női jogokkal foglalkozó szervezete (UN Women) jelentésében, írja az AFP és az Agerpres alapján a Digi24. Legalább 85 000 nőt és lányt öltek meg szándékosan világszerte 2023-ban, ebből 51 ezret családtag vagy élettárs gyilkolt meg. Mindez napi 140 áldozatot jelent, azaz tízpercenként egy nőt.

Minden társadalmi rétegben és életkorú csoportban előfordul nők elleni gyilkosság. | Fotó: Pixabay

Az ilyen jellegű bűncselekmények „határokon átívelő jelenségek”, amelyek minden társadalmi réteget és életkorú csoportot érintenek, a Karib-térség, Közép-Amerika és Afrika a leginkább érintett régiók, megelőzve Ázsiát. Az amerikai kontinensen és Európában a nők elleni gyilkosságokat főként a partner követi el, míg a világ többi részén leginkább a családtagok a tettesek.

Számos áldozat jelentett fizikai, szexuális vagy pszichológiai erőszakot halála előtt, a rendelkezésre álló adatok szerint, még Franciaországból is. „Ez arra utal, hogy sok bűncselekmény elkerülhető lett volna” például bírósági határozatokkal – hangsúlyozza a jelentés.

Számos áldozat jelentett fizikai, szexuális vagy pszichológiai erőszakot halála előtt. | Fotó: Pixabay

Azokban a régiókban, ahol bizonyos trendeket lehetett megállapítani, a nők elleni gyilkosságok száma 2010 óta stagnált vagy csak enyhén csökkent, ami arra utal, hogy az erőszaknak ez a formája bizonyos „gyakorlatokban és normákban gyökerezik”, és nehezen kiküszöbölhető – állapítja meg az UNODC, amely 107 ország adatait elemezte.

Több országban tettek erőfeszítéseket, ennek ellenére a nők elleni gyilkosságok továbbra is „riasztó szinten maradnak” – jegyzik meg a tanulmány szerzői. „Ez azonban nem sorsszerű”, mondja az UN Women vezetője, Sima Bahous, aki a sajtóközleményben arra szólította fel az országokat, hogy erősítsék meg a jogi keretet és javítsák az adatok gyűjtését.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?