Jóslat: számítógépre töltött agyak vehetik át a munkahelyeket
Robin Hanson közgazdász szerint száz éven belül a számítógépekre töltjük fel az agyunk, ez a folyamat pedig átalakítja a munkapiacot.
A közgazdász új könyvében – The Age of Em (körülbelül: Az emulációk kora), kiadja az Oxford University Press – amellett érvel, hogy egy évszázadon belül kifejlődik az ehhez szükséges olcsó technológia, amelynek következtében ráadásul ezerszer gyorsabban működik majd az agyunk, mint jelenleg.
A jóslatai értelmében ez a folyamat minden embert fölöslegessé tesz a munkaerőpiacon, így hozva létre egy radikálisan új civilizációt, amelyben milliók és milliárdok élnek mindössze néhány megavárosban. A jövő sötét szerinte: akiknek befektetéseik és megfelelő védelmük van, jól járnak majd, akiknek semmijük nincs, elvesztek. Hanson szerint persze lehetőség van az alapjövedelem bevezetésére is, de ennek globálisnak kell majd lennie.
Hanson a Business Insidernek elmondta, a következő évek viszonylag előreláthatók és kellemesek lesznek, a világ jobbá válik annak ellenére, hogy sokan ennek ellenkezőjét gondolják.
A kellemes folyamatot azonban megtöri majd valami: az emuláció lehetősége. Ray Kurzweillel, a Google futurológusával együtt úgy gondolja, hogy ez még a mesterséges intelligencia emberi szintet elérése előtt bekövetkezik, és mindent megváltoztat. Néhány év szükséges majd ahhoz, hogy megfelelően olcsóvá váljon a technológia, amely az emberek „leváltásához” vezet – azok a munkák, amiket vállalhatunk, már csak a nosztalgiára építenek szerinte.