Mesterséges szigettel csalogattak visssza állatokat
Egy mesterségesen kialakított szigetcsoporttal csalogatják vissza a vadvilágot a Hollandia középső részén elterülő Markermeer-tóhoz, amely egészen a közelmúltig nem volt több egy zavaros víztömegnél.
A 700 négyzetkilométeren elterülő tó, amely egykor gazdag állat- és növényvilágnak adott otthont, az elmúlt évtizedekben végbement környezeti változások nyomán töltődött fel üledékkel és a zavarossá vált víz negatív hatással volt a hal- és madárpopulációkra, a növényekre és a puhatestű állatokra egyaránt.
A probléma megoldásaként egy öt szigetből álló mesterséges szigetcsoportot alakítottak ki a tóban, egy új módszerrel, egy speciális üledéktípust használva. A két és fél év alatt kiépített, 700 hektáros szigetvilág immár jelentős részét növényzet borítja. A szakértők nemrég 127 féle növényt számoltak össze, amelyek többsége a szél által szállított magokból nőtt ki.
A szigetek idén már 30 ezer fecskének szolgálnak pihenőhelyként, és a nyári lúd, a küszvágó csér, a nagy kócsag, valamint a bakcsó is visszatért a tó környékére.
A vízben mindeközben robbanásszerűen megszaporodtak a planktonok, "hatalmas mennyiségű táplálékot szolgáltatva a madaraknak" - mondta Andre Donker vadőr, hozzátéve, hogy Európa egyik legnagyobb vadvilág-visszatelepítési projektje zajlik a tónál.
A nagyközönség által is látogatható főszigeten három madárles, a szigetgondnok háza és 12 kilométernyi gyaloghíd kapott helyet. A többi négy sziget kizárólag a vadállatok és növények számára lett kialakítva.
Címlapi illusztrációnk forrása: indiatoday.in