Megnyitották az 1939-ben felfedezett egyiptomi sírt

Restaurálás után az egyiptomi Szakkarában megnyitották az óbirodalmi Mehu vezír családi sírját.

Megnyitották a látogatók előtt az egyiptomi Szakkarában egy nagy hatalmú óbirodalmi főtisztviselő, Mehu vezír jó állapotban fennmaradt és gazdagon díszített sírját, amelyet még 1939-ben fedeztek fel egyiptomi régészek.

Mosztafa Vaziri, az egyiptomi Legfelső Régészeti Tanács vezetője szerint ez az egyik legszebb sír a szakkarai nekropoliszban élénk színei és a falakon látható különleges jelenetek miatt. Az egyik legfurcsább képen krokodilok házasodnak össze egy teknős jelenlétében.

Mehu 4300 évvel ezelőtt, az első fáraók korában élt, és I. Pepit (i.e. 2325-2150), az Óbirodalom VI. dinasztiájának harmadik fáraóját szolgálta a legmagasabb rangú tisztségviselőként. Sírkamrájának felirata szerint összesen 48 titulust viselt, a vezíré mellett például a királyi írnokét és a bírák vezetőjéét.

A lépcsős Dzsószer-piramistól mintegy 100 méterre fekvő hatalmas sírkomplexum egy hosszú folyosóból és hat sírkamrából áll, Mehun kívül itt temették el fiát, a 22 tisztséggel rendelkező Meri Re Ankhot és unokáját, Hetep Ka II-t is, neki 10 titulusát sorolják fel a hieroglifák. A korabeli nemesség tagjai közül csak keveseknek adatott meg az a kiváltság, hogy családtagjaikkal közös sírban nyugodhassanak.

A falakon látható jelenetek a megboldogult főminisztert ábrázolják, amint az őserdőben vadászik vagy halászik. Más freskókon betakarítási vagy főzési munkákat, vagy épp akrobatikus táncokat örökítettek meg. Szakértők szerint ilyen jelenetek eddig nem voltak ismertek hasonló korú sírokból.

Kapcsolódók

banner_bcxvIA0Y_2.jpg

Kimaradt?