Zöld karácsony – Tippek a környezetbarát ünnepekért
Döbbenetesen nő a csomagolási hulladék mértéke karácsonykor. Habár próbálunk környezettudatosabbak lenni a mindennapi életben, az év ezen időszakában a legtöbb országban az ajándékok, dekorációk és a megnövekedett számú bevásárlások miatt jelentősen nő a csomagolási hulladék mennyisége is. A helyzeten pedig tovább ront az online vásárlások száma is, hiszen minél távolabbi országból választunk ajándéktárgyakat, annál több szemetet termelünk. Összegyűjtöttük a legfontosabb tippeket, hogy ne csak a karácsonyfánk, hanem az ünnepünk is zöld legyen.
Számos felmérés bizonyítja, hogy az ünnepi szezonban világszerte megnövekszik a hulladéktermelés. Az Amerikai Egyesült Államokban például 25 százalékkal több szemetet dobnak ki, mint az év bármely más időszakában. Ez 25 millió tonna többlethulladékot jelent. Ha minden amerikai család csak 3 ajándékot csomagolna újrahasznosított anyagba, azzal elegendő papírt takarítana meg 45 ezer futballpálya lefedéséhez. Az Egyesült Királyságban 30 százalékkal nő a szeméttermelés, becslések szerint az ünnepek után körülbelül 1 milliárd képeslapot, valamint 83 négyzetkilométernyi csomagolópapírt dobnak ki, emellett 6 millió kivágott fenyőfa landol a szeméttelepeken.
Balog Boros Enikő zero waste szakember is sokkoló adatokról számolt be: Kanadában szintén a karácsonyi időszakban az egy főre jutó hulladék akár elérheti az 50 kilogrammot is. Egy másik elkeserítő adat szerint „karácsonykor világszinten 250 ezer tonnányi csomagolópapír végzi a szemétben”.
Az angol nyelvben R betűs szavakkal szokták összefoglalni a hulladékmentesség lényegét, ezek a fenntarthatóság R-jei: refuse (utasítsd vissza), reduce (csökkentsd a fogyasztásod), reuse (használd újra), recycle (hasznosítsd újra), repurpose (adj új rendeltetést neki), rot (komposztálj), repair (javíttasd meg), respect (tiszteld), responsibilty (felelősség), de ez a sor még bővíthető – és ezek mindegyike kiadáscsökkenést von maga után.
A szakember úgy véli, a bevásárlás a kulcs. Amikor beszerzőútra indulunk, tudatosan végig kell gondolnunk, hogy minimális szemetet vásároljunk a termékekkel. Ez karácsonykor is érvényes, az ünnepi menü elkészítéséhez szükséges alapanyagok megvásárlásakor is. Azt is érdemes mérlegelni, hogy honnan vásároljunk élelmiszereket. Ha a helyi termelők kínálatából válogatunk, azzal nemcsak a kisvállalkozókat támogatjuk, de csökkenthetjük az ökológiai lábnyomunkat is. Az élelmiszerek esetében is, ahogy más csomagok rendelésekor el kell gondolkodni azon, hogy a távoli országokból rendelt ajándéktárgyak célbaérése mennyire környezetbarát döntés. Például a Kínából rendelt csomag annak ellenére, hogy olcsó, mégsem környezetbarát, hiszen a szállítás nagy mértékében hozzájárul a környezetszennyezéshez.
Csomagolásmentes karácsony
Balog Boros Enikő szerint az ajándékok csomagolásának is megvannak a módszerei. Ezekért nem is kell többet fizetnünk, hiszen a legtöbb eszköz felhalmozódik a háztartásokban. Érdemes régi kottákkal, térképpel, újságpapírral, képregények lapjaival beborítani az ajándékokat, ettől mutatós és eredeti lesz az ajándéktárgy. Ha még egy kis extrát vinnénk a dologba, akár növényekkel, fenyőággal, egy szál rozmaringgal, szárított narancskarikával is feldíszíthetjük az csomagunkat, így az ajándékozott is érzi, hogy szeretettel gondoltunk rá. Hasznos megoldás lehet az is, ha „ajándékba csomagoljuk az ajándékot”, például selyemkendőbe helyezhetjük el a borosüveget.
Balog Boros Enikő emellett figyelmünkbe ajánlja a furoshiki tradicionális japán (csomagoló)kendőt, amibe többek között ruhákat és ajándékokat rejtenek. A műanyag tasakok és csomagolók elterjedésével használata ugyan háttérbe szorult egy időre, azonban mára a zero waste jegyében ismét egyre többen használják.
A környezetbarát ajándékvásárlásra is egyre több opciónk van már, hiszen Erdélyben rengeteg kézműves árusítja termékeit: játékokat, kozmetikai termékeket, ruhadarabokat. „Ugyanakkor az új trend szerint ma már sokan élményt ajándékoznak a tárgyak helyett. Ajándékutalványok közül válogathatunk, továbbá közös élményekre is befizethetjük a szeretteinket” – tette hozzá.
A karácsonyfa és lakás díszítésekor a már meglévő elemekkel dolgozzunk – erre biztat a szakértő. Felesleges minden évben új gömböket vásárolni. Sokkal inkább környezetkímélőbb az, ha fából gyártott darabokat választunk, esetleg saját magunk hozzuk létre a dekorációt: narancskarikákból, tobozból, mézeskalácsból, szárított almából, dióból.
Az örök kérdés: műfenyő vagy vágott fenyő legyen a karácsonyfa?
Karácsonyfa téren az emberek két táborra oszlanak, egyeseknek a vágott fenyő jelenti az ünnepi hangulatot, mások a műfenyőt kedvelik. Mai napig kérdés, hogy melyik a környezetkímélőbb választás. A vágott fenyő mellett szól, hogy a legtöbb fa nevelt fenyő, évről évre újraültetik a fákat. A műfenyővel kapcsolatban sokan tévesen gondolják azt, hogy zöldebb megoldás. Bár több évre vásárolnak műfenyőt, annak gyártása, szállítása és lebomlási ideje miatt károsabb, mint a vágott fenyő.
Balog Boros Enikő szerint figyelni kell arra, hogy miután kidobjuk a vágott fenyőt, olyan helyre kerüljön, ahol fel tudják használni például tűzifának. Fel lehet ajánlani egy családnak, akik esetleg eltüzelhetik, vagy saját magunk is megtehetjük, ha erre lehetőségünk van.
Ha még nem szereztük be az ajándékot, megtehetjük
Ezen a héten még kedvünkre látogathatják a kézműves vásárokat Kolozsváron. Az Adventi Sokadalom vásárt az Apáczai Csere János Elméleti Líceumban tartják szombaton. Reggel 10-től délután 4-ig válogathatnak a kézművesek termékeiből az érdeklődők.
Pénteken és szombaton délután, valamint vasárnap egész nap a Kolozsvári Casino ad otthont a kézművesek vásárának. Emellett a Bejön a vidék rendezvényen a helyi termelők hozzák el portékáikat a Fogoly utcába.
A fiatalok figyelnek a zöld karácsonyra
Ianculescu Mónika jelenleg Szárazföldi és vízi ökológia mesterszakon végzi tanulmányait, korábban az Ökológia és természetvédelem alapképzésen fejlesztette magát, így fontos számára a tudatos és környezetbarát praktikák alkalmazása a mindennapokban. Elmondta, az utóbbi időben nagyobb hangsúlyt fektet arra, hogy az élet minden területén, így karácsonykor is csökkentse ökológiai lábnyomát. Elmondta, ajándékvásárláskor odafigyel arra, hogy ne csak hasznos, hanem környezetbarát termékeket vásároljon. Példaként elmondta, idén textilszalvétákat vásárolt a családtagjainak, hiszen náluk az a szokás, hogy az otthon elkészített szendviccsel indulnak el reggelente, de az is eszébe jutott, hogy textil arclemosót ajándékozzon, így az ajándékozott csökkentheti szeméttermelést.
A fiatal lány kiemelte, ha kozmetikai termékeket vásárol, mindig szempont, hogy az cruelty-free, vagyis állatkísérlet-mentesen előállított termék legyen. Az is fontos számára, hogy olyan tárgyakat vásároljon, amelyekre nem költenének az ismerősei, vagy nem gondolnak rá, mint alternatívára, így például előző években bambuszfogkefét ajándékozott. Szerinte nem az anyagi érték a fontos, hanem az, hogy valóban használható és praktikus tárgyat válasszon.
A legtöbb esetben helyi termelőktől, kézművesektől szerzi be az ajándékokat és dekorációkat, így támogatva a kisvállalkozókat. Elmondása szerint ők soha nem gömbökkel díszítik a karácsonyfát. „A nagymamám által horgolt díszeket akasztjuk fel a fenyőre, de legutóbb a bukaresti karácsonyi vásárban szereztem be fából készült dekorelemeket, díszeket” – magyarázta. Hozzáfűzte: olyan év is volt, amikor papírból készített karácsonyfa került a lakásba, azonban úgy érezték, az igazi ünnepi hangulatot a vágott fenyő adja.
CSAK SAJÁT