Zajlik a parlamentben a 2022-es büdzsé vitája
Felelősségteljesnek, kiegyensúlyozottnak és realistának nevezte a jövő évi költségvetés szerda délutáni parlamenti vitáján a miniszterelnök a kormány által benyújtott tervezetet.
Felszólalásában Nicolae Ciucă elmondta, a büdzsét úgy dolgozták ki, hogy kielégítse a finanszírozási szükségleteket és az uniós alapok felhasználásával közép, illetve hosszú távon megerősítse a román gazdaságot. Úgy vélekedett: a kormány pénzügyi és adóügyi politikája évi 4-5 százalékos gazdasági növekedést tesz lehetővé.
A miniszterelnök szerint a költségvetés kidolgozásakor össze kellett békíteniük az egészségügyi válság és az energiadrágulás sokkhatásai miatti kiadásokat a deficit alacsony szinten tartásával. A kormány céljának Nicolae Ciucă a költségvetési hiány fokozatos csökkentését nevezte. Hangsúlyozta azt is, hogy a kormány teljesíti a nemzetközi partnereknek tett vállalásait, és erről biztosította az elmúlt napokban tett brüsszeli látogatásán az EU döntéshozóit is.
PSD: kiegyensúlyozott a büdzsé
A kormány a 2022-es évre kiegyensúlyozott állami költségvetést javasol, amelyben a szociális intézkedéscsomagra és a beruházásokra szánt források nagyon jó arányban oszlanak meg - jelentette ki Radu Oprea szociáldemokrata párti (PSD) szenátor a büdzsétervezet szerdai parlamenti vitáján.
Felszólalásában a politikus emlékeztetett arra, hogy a kormány a beruházásokra a GDP közel 7 százalékát irányozza elő. "A 88,8 milliárd lej a legnagyobb összeg, amit eddig Románia a költségvetésben a beruházásokra fordított' - mondta a szenátor.
Jövőre 10 százalékkal emelkedik a nyugdíjpont értéke
A jövő évi költségvetés elfogadása szavatolni fogja a gyermeknevelési pótlék és a nyugdíjak növelését, illetve a nyugdíjasoknak és a fogyatékkal élőknek előirányzott szociális támogatások folyósítását - jelentette ki a büdzsé tervezetének szerdai parlamenti vitáján a miniszterelnök.
Nicolae Ciucă emlékeztette a törvényhozókat a jogszabályba foglalt szociális intézkedésekre:
- - 2022. január elsejétől 10 százalékkal emelkedik a nyugdíjpont értéke;
- - a minimális nyugdíj 1000 lejre nő;
- - a 2 éves korig, a fogyatékkal élő gyerekek esetében 3 éves korig járó gyermeknevelési pótlék 600 lejre, a 2 és 18 év között járó pótlék 243 lejre nő;
- - az energiadrágulásnak kiszolgáltatott fogyasztók szociális támogatásban részesülnek;
- - januárban a kis jövedelmű nyugdíjasok támogatást kapnak a közüzemi költségeik kifizetésére;
- - az energia drágulását a kis- és középvállalkozások, mikrovállalkozások, egyéni vállalkozók és családi vállalkozások számára kompenzálja az energiaügyi minisztérium.
USR: hazugságokon alapszik a költségvetés
A kormány által javasolt jövő évi költségvetés „hazugságokon alapul”, a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) ezért nem fogja megszavazni – jelentette ki a tervezet parlamenti vitáján az párt képviselője, Claudiu Năsui. A politikus kifejtette: az USR kételkedik abban, hogy jövőre a költségvetés bevételei a kormány által előrejelzett ütemben fognak növekedni. „A gödör fenekére jutottunk. Óriási gondjaink vannak a kiadásokkal, amelyek nagyon jelentős mértékben megnövekedtek” – jelentette ki Năsui. Az USR politikusa úgy vélekedett, hogy a költségvetésbe foglalt bevételek „légből kapottak”.
„Ugyanaz a történet ismétlődik évről évre ebben a parlamentben a költségvetés megszavazásakor. Fiktív bevételeket kerülnek a tervezetbe, amelyek nyilvánvalóan soha nem valósulnak meg” – tette hozzá az ellenzéki politikus, aki kifogásolta azt is, hogy az igazságszolgáltatás jövő évi büdzséjét csökkentette a kormány. „Ezt úgy kell érteni, hogy szabad kezet adnak a lopáshoz?” – tette fel a kérdést, majd leszögezte, az USR nem fogja megszavazni a költségvetés tervezetét.
PNL: a büdzsé feltétlenül szükséges intézkedéseket tartalmaz
A 2022-es büdzsé feltétlenül szükséges intézkedéseket tartalmaz és további erénye, hogy nem újabb adók bevezetésére vagy a jelenlegiek növelésére alapoz - jelentette ki a költségvetés tervezetének szerdai parlamenti vitáján Gheorghe Pecingină. A Nemzeti Liberális Párt (PNL) képviselője ugyanakkor felhívta a figyelmet arra, hogy növelni kell az adóbehajtás hatékonyságát, és hangsúlyozta azt is, hogy a vállalt reformok megvalósítása nélkül az ország nem fejlődhet a tervezett ütemben. Szerinte a koronavírus-járvány jövőre is bizonytalanságban tartja majd a gazdaságot. „Már nyakunkon az ötödik hullám” – jelentette ki.
A politikus kifejtette: részben a PNL érdemének tartja, hogy a tavalyi jelentős gazdasági visszaesés és a közel 10 százalékos költségvetési hiány után idén sikerült pótolni a veszteségek nagy részét és lefaragni a deficitből. Hozzátette, hogy a válság a vállalkozókat és a munkavállalókat terheli meg a legjobban. A képviselő a PNL frakciójának nevében a támogatásáról biztosította a miniszterelnököt a költségvetésben foglalt intézkedések végrehajtásában.
AUR: a koalíció vezetői „komolytalanul kezelik” a büdzsétörvényt
A 2022-es költségvetésről szóló törvény egy nagyon fontos jogszabály, amelyet azonban „komolytalanul kezelnek” a koalíció vezetői - jelentette ki Claudiu Târziu, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) társelnöke a büdzsé tervezetének szerdai parlamenti vitáján. A szenátor szerint a kormánypártok komolytalan hozzáállását tükrözi az a tény is, hogy az ülés megnyitása után mind a képviselőház, mind a szenátus elnöke elhagyta a termet, rábízva helyetteseikre az ülés levezetését.
„Azt is nagyon jól tudják a kormánypártok, hogy nagyon rövid idő állt rendelkezésre a törvénytervezet tanulmányozására és a módosító javaslatok benyújtására. A szándékuk az volt, hogy csupán kipipáljuk ezt a feladatot, ne foglalkozzunk komolyan a költségvetéssel” – fejtette ki felszólalásában az AUR politikusa. Véleménye szerint a parlamenti vita lezárásának sürgetése ugyanezt a komolytalanságot tükrözi. „Sietünk vakációra, azért szavazunk már ma a tervezetről, hogy ne maradjon holnapra” – fűzte hozzá.
Szerinte „nagy az aszimmetria” a románok valós szükségletei és a „hatalmon lévőket kiszolgáló” erőszakszervezetek támogatása között. Példaként az újonnan létrehozott családügyi minisztériumot említette, amely szerinte nagyon jó kezdeményezés lenne, ha komolyan vennék. A tárcának azonban mindössze 37 millió eurós költségvetést irányoztak elő 2022-re, ami szerinte csak a személyzet fizetésére és a székhely működtetésére lesz elegendő. Az AUR politikusa szerint ugyanakkor a tanügy alulfinanszírozott, az egészségügy büdzséje sem nagyobb az ideinél, a hírszerző szolgálatok költségvetését azonban növelték. „Csúfot űztek a büdzséből, én undorodom az egésztől” – sommázta az AUR társelnöke.
RMDSZ: stabilitást és gazdasági növekedést hoz a büdzsé
Elismerően nyilatkozott a jövő évi költségvetésről a tervezet szerdai parlamenti vitáján Miklós Zoltán RMDSZ-es képviselő. A politikus kifejtette: a büdzsé az egészségügyi és az energiaválság kihívásaihoz igazodik, ugyanakkor a deficithez és az államadóssághoz kapcsolódó célkitűzéseket szem előtt tartva „viszonylag óvatos” a kiadásokkal. Értékelése szerint a jövő évi költségvetés biztosítja a hatóságok működését, nem hanyagolja el a közberuházásokat, kedvez az intézményi stabilitásnak és a gazdaság növekedésének. Ezért az RMDSZ megszavazza a tervezetet - jelentette ki Miklós Zoltán.
A képviselő a költségvetés pozitívumai között említette a nyugdíjak emelését, az energiadrágulásnak kiszolgáltatott fogyasztók támogatását és a helyi önkormányzatok finanszírozását. Emlékeztetett arra, hogy az RMDSZ javaslatára jövőre is sikerült forrásokat előteremteni az előadóintézmények működtetésére. A politikus ugyanakkor felhívta a figyelmet arra, hogy növelni kell az adóbehajtás hatékonyságát, mert Románia nagyon lemaradt uniós viszonylatban ezen a téren. Erre szerinte megoldást nyújthat a digitalizálás, az adószabályok egyszerűsítése és átláthatóbbá tétele.
A képviselő a speciális nyugdíjak jelentette gondok megoldását prioritásnak nevezte. Szerinte nem is a juttatások kifizetéséhez szükséges 2 milliárd euró jelenti a problémát, hanem az, hogy nem a társadalmi szolidaritás és a hozzájárulás elvén alapulnak.
Miklós Zoltán a 2022-es év kihívásai közé sorolta a népességfogyást megfékező, a gyermekvállalást ösztönző, családközpontú közpolitikák kidolgozását, az uniós alapok hatékony lehívását, az országos helyreállítási tervben foglalt reformok megvalósítását és az Anghel Saligny településfejlesztési program fojtatását.