Víz nélkül maradtak a Bihar megyei üdülőfalu panziói

Lekapcsolták Vertopot (Vârtop) a víz- és csatornahálózatról és mindaddig megvonják az ivóvízszolgáltatást, amíg a helyi panziótulajdonosok nem szereltetnek be szennyvízülepítő tartályt. A Bihar megyei üdülőfalu a diófási (Nucet) önkormányzat fennhatósága alá tartozik, amelyet nemrég 50 ezer lejre bírságolt a területi környezetőrség, amiért a szennyvíz tisztítatlanul ömlött a Fekete-Körös egyik mellékágába.

A város által működtetett víz- és csatornázási vállalat a környezetőrség felszólítására tájékoztatta a helyieket, hogy kötelesek igazolni a szennyvízülepítő tartály meglétét, ugyanakkor tilos a szennyvizet a szolgáltató hálózatába irányítaniuk.

Fotó: Diófás Polgármesteri Hivatala

A hálózat ugyanis több helyen meghibásodott, a tisztítóállomása pedig nem működik. Az is kérdéses, hogy működött-e valaha hibátlanul, mert mind kiderült: annak kivitelezésére 2008-ban írták alá a szerződést – egy olyan vállalattal, amelynek tulajdonosa ellen azóta adócsalás miatt bűnvádi eljárás is indult –, majd tíz hónap helyett nyolc év után, 2016-ban adták át. Az akkori polgármester, Costel Sîrghie állítja, hogy még a hivatalos átadás előtt, 2012-től működött a tisztítóállomás, de azt utóda, Mircea Tuduce működésképtelenné tette az alkalmazottak leépítésével. A jelenlegi elöljáró viszont a Bihoreanulnak azt állította, hogy az állomás nem volt működőképes amikor átvette a polgármesteri tisztséget, és bár próbálták orvosolni a gondokat, az önkormányzatnak arra nem volt pénze, hogy újat építtessen. Állítja azt is, hogy szándékosan soha nem ürítették a szennyvizet a folyóba, hanem azt rendszeresen kiszivattyúzták és a diófási állomásra szállították.

Vertopon már évek óta problémák vannak | Fotó: Borsi Balázs/archív felvétel

Az viszont már tény, hogy tavasszal turisták jelezték a helyszínről a csatornarepedést, aminek következtében a szennyvíz az Erdélyi-szigethegység természetvédelmi övezetén lévő folyókba és patakokba szivárgott. Ennek hozadéka volt a környezetőrség júniusi ellenőrzése, hogy most az önkormányzat fellépjen a helyi panzió és vendégháztulajdonosok ellen.

Noha az üdülőfaluban nagyjából 200 ingatlan van, azok közül csak 44-nek van szerződése a szolgáltatóval. Annak igazgatója, Gheorghe Ienciu szerint a többségének már van szennyvízülepítője, mindössze használatba kell azt helyezniük és igazolniuk. A Bihon.ro-nak Tuduce azt mondta, hogy több panzió szerződés nélkül volt rácsatlakozva a hálózatra, mind állították, hogy van szennyvízülepítőjük. „Akkor használják! Szidnak, hogy nincs vizük, nem volt hóeltakarítás, de nem értik meg, hogy a szolgáltatások pénzbe kerülnek. Húsz éve nem fizetnek semmit, de most hallom, hogy a héten már voltak 20-an, akik szerződést kötöttek” – mondta. Hozzátette: egy hónap alatt működőképes lesz a tisztítóállomás, de a hálózatra ezentúl csakis szerződéskötés esetén csatlakozhatnak majd rá a panziók.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?