„Velem úgysem történhet meg” - nő a hegyi balesetek száma

Az elmúlt 10 évben évente mintegy ötszázzal nőtt a hegyvidéki balesetek száma, aminek fő okai a turisták számának növekedése, a hegyvidéki turisztikai potenciál fejlesztése és bővítése, a hegyvidéki térségben új turisztikai és gazdasági tevékenységek megjelenése, valamint a közösségi média által generált hatás, összegezte a hegyimentők vezetője, Sabin Cornoiu.

Meglátása szerint az idei év sem lesz kivétel, 2023 nagy valószínűséggel a hegyi balesetek számának 500 körüli növekedésével fog zárulni, az elmúlt tíz év mintáját követve. Még mindig vannak akik megfelelő felszerelés nélkül mennek a hegyre, vagy figyelmen kívül hagyják a hegyimentők ajánlásait, „jó lesz így is” vagy „velem úgysem történhet meg" elv alapján – mondta az Agerpres hírügynökségnek Sabin Cornoiu.
Hozzátette, elvileg a tapasztalt túrázók veszik leginkább figyelembe a hegyimentők figyelmeztetéseit és tanácsait.

Illusztráció: Salvamont/Facebook
Idén összesen több mint 7000 olyan helyzet volt, amikor a hegyimentők segítségét kérték. A legnehezebb bevetésük egy kolumbiai nő mentése volt, aki egy szakadékba zuhant. A zernyesti hegyimentők éjszaka, téli körülmények között több mint 16 órán át küzdöttek, amíg kimentették.


Munkájukat az új technológiák, mentési és beavatkozási rendszerek segítik, ezek nagymértékben lerövidíthetik a mentés idejét, és szavatolják a mentők és az áldozatok nagyobbfokú biztoságát. A megyei tanácsok, a helyi önkormányzatok, szponzorok segítik őket, hogy korszerűsítsék a felszerelést. Rendelkezésükre áll egy Romániában egyedülálló drón-flotta, több mint 200 drónnal, melyek éjszaka is bevethetőek, és 12 jól felszerelt mobil megyei központ segíti a mentést.

Sabin Cornoiu rámutatott, a téli szezon a megszorítások égisze alatt kezdődött, reméli, hogy a hegyimentők így is helytállnak. Már most is létszámhiánnyal küzdenek, országszerte mindössze 280 hegyimentő van.
„Remélhetőleg jól tudjuk kezelni ezt a szezont, annak ellenére, hogy a megszorítások égisze alatt kezdődött, még mindig nem tudjuk, milyen mértékben érintenek minket az átszervezések, bezárások, az intézmények összevonása, a személyzet és a költségvetés csökkentés. Támogatnak bennünket a megyei tanácsok elnökei, akik ismerik a problémáinkat, és memorandumokat nyújtottak be a kormánynak, hogy mentesítsenek minket a törvény hatása alól. Ha nem kapunk felmentést, akkor a hegyimentő struktúrák munkája minden bizonnyal érintett lesz, a jelenleg is alúlméretezett személyzet legalább 15%-os csökkentése révén” – összegezte Cornoiu.

Az elmúlt nap folyamán 69 embert mentettek meg a hegyimentők. 26 személyt kellett kórházba szállítani, egy pedig meghalt - számolt be pénteken a Salvamont hegyimentő-szolgálat.

A Salvamont a Facebookon figyelmeztet, hogy napról napra aggasztóan növekszik a hegyi balesetek száma, ezért óvatosságra és felelősségteljes magatartásra intik a kirándulókat.

A bejegyzés szerint az elmúlt nap során 71 alkalommal kérték a hegyimentők sürgős segítségét, a beavatkozások során 69 embert kellett megmenteni. 26-ot közülük kórházba szállítottak, egyiküket helikopterrel. „Sajnos egy személy meghalt” - közölte a Salvamont.A hegyimentőkhöz mindezeken kívül 52 esetben azért telefonáltak, hogy információkat és tanácsokat kérjenek különböző hegyi útvonalakkal kapcsolatban.

 

 

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT
banner_IQYcRuKP_eurot_MagyarIgazolvany_web_2024-11-15_300x250.png
banner_C0oT6SvR_eurot_MagyarIgazolvany_web_2024-11-15_970x250.png
banner_M68UqZcM_eurot_MagyarIgazolvany_web_2024-11-15_728x90.png

Kapcsolódók

Kimaradt?