Változás: a külföldön élő nyugdíjasoknak szeptember végéig kell életbizonylatot küldeniük a nyugdíjpénztárakhoz (VIDEÓ)

Ezután évente kétszer: szeptemberben és márciusban kell életbizonylatot küldeniük a külföldön élő, de Romániától is nyugdíjban részesülőknek, jelezve, hogy életben vannak, ellenkező esetben nem kapnak nyugdíjat – hívta fel a figyelmet Csép Éva Andrea képviselő a Minden, amit a nyugdíjak újraszámolásáról tudni kell című beszélgetésünkön. Nézői kérdésre válaszolva elmondta azt is, hogyan érinti a nemzetközi nyugdíjakat az újraszámolás. A beszélgetés erről szóló részlete megtalálható a cikkünkben is.

A nemzetközi nyugdíjakról szóló határozatokat kézbesítik legutoljára, így akik ezekben részesülnek, szeptember elején kell értesítést kapjanak – mondta el Csép Éva Andrea képviselő a Minden, amit a nyugdíjak újraszámolásáról tudni kell című beszélgetésünk során. Azok részesülnek nemzetközi nyugdíjban, akik Romániában is és külföldön is dolgoztak, és a Romániában töltött munkaéveik után kapnak járandóságot. Fontos változás, hogy az új nyugdíjtörvény szerint évente kétszer kell kétnyelvű életbizonylatot küldenie a nyugdíjpénztárhoz annak, akinek nemzetközi nyugdíja van.

Illusztráció | Fotók forrása: Pexels

„Ahhoz, hogy folyósítsam a nyugdíjad, tudnom kell, hogy élsz. Eddig úgy volt, hogy évente egyszer kellett beküldeni az életbizonylatot, ami azt jelentette, hogy azon a településen, ahol élsz, hitelesíted az életbizonylatodat. Az önkormányzatnál vagy egy közjegyző előtt nyilatkozod, hogy életben vagy, mert itthon, Romániában nem tudjuk követni azt, hogy Magyarországon, Hollandiában vagy ki, ahol él, még életben van-e. A nyugdíjat azonban közben folyósítják, és utólag nehezebb behajtani, az örököknek problémája lehet belőle. Emiatt kell az életbizonylat” – magyarázta a képviselő a beszélgetésben.

Az életbizonylatot ahhoz a nyugdíjpézntárhoz kell eljuttatni minden félévben, ahonnan folyósítják az illető nyugdíját.. „Az új nyugdíjtörvény értelmében szeptember 31-ig el kell küldeni email-ben vagy postán az illetékes megyei nyugdíjpénztárnak az életbizonylatot, a következőt pedig március 31-ig” – hangsúlyozta a képviselő. „Ezután szeptember és március lesznek azok a hónapok, amikor azok, akik külföldön élnek, kell gondoskodjanak arról, hogy elküldjék az életbizonylatukat. Ennek elmulasztása azt feltételezi, hogy arra a hónapra nem fognak neki nyugdíjat folyósítani” – mondta Csép Éva Andrea. Az új szabályról és a nyugdíja összegét érintő változásról mostanában, egyszer kap írásban értesítést az érintett, de a továbbiakban neki kell számontartania, hogy időben elküldje az életbizonylatait. Amennyiben elmulasztja elküldeni, utólag újra igényelheti a nyugdíját, azonban az utánajárást és várakozást érdemesebb elkerülni, javasolta a képviselő.

A beszélgetés alatt feltett nézői kérdésre válaszolva – hogy mit történik abban az esetben, ha 17 évet Romániában, és 23 évet Magyarországon dolgozott egy nyugdíjas –, az RMDSZ-es képviselő elmondta, az újraszámolás a nemzetközi nyugdíjakat is érinti.  Azoknak, akik Romániában is és külföldön is dolgoztak, a Romániában töltött munkaévei után járó pontjait számolhatják újra, és az érte járó nyugdíj változhat.

Mint kifejtette, akik külföldön is dolgoztak és Romániában is, az uniós csatlakozás előtt lehetőségük volt máshol kérni a járandóságukat, így nagyon sokan, akik Magyarországra költöztek akkor, teljesen lemondtak a román nyugdíjjogosultságról, Magyarország átvette azt, és akkoriban jobban meg is érte magyarországi nyugdíjasnak lenni, mint romániainak. A csatlakozás után viszont államok közötti egyezmények születtek, ami azt jelenti, hogy a tagállamok elismerik a más országban ledolgozott éveket is. Példaként elmondta, „ha Magyarországon megyek nyugdíjba, akkor az ottani nyugdíjtörvény szerint fogok nyugdíjba menni, (…) de nekem a nyugdíjamba bele fogják számolni, hogy én 17 évet dolgoztam Romániában. Magyarország elismeri nekem szolgálati időként a 17 évet, összeadom a 23-mal, ki fog jönni 40 évem ebben az esetben. Románia nyugdíjat ad a 17 év után, amit itt dolgozott, és aminek a jövedelme után adózott, aszerint, hogy az itteni szabályok szerint az mennyi pontot ér”. Csép Éva Andrea még kiemelte azt is, hogy amennyiben ezen a héten nem kap értesítést és új határozatot az, aki külföldön él és Romániából is kap nyugdíjat, mindenképp érdeklődjön az illetékes nyugdíjpénztárnál a határozatáról.

(Nyitókép forrása: Pexels)

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?