Válaszolt a román külügy Irán számonkérésére
Románia nem volt részese az Egyesült Államok és Irán közötti konfliktusnak – közölte csütörtökön a román külügyminisztérium.
Románia elsődleges célja következetesen a feszültség csökkentését, valamint a közel-keleti béke megteremtését szolgáló diplomáciai erőfeszítések támogatása volt – idézi a tárca közleményét az Agerpres hírügynökség.

A külügy emlékeztetett, hogy Románia az Egyesült Államokkal fennálló kétoldalú megállapodások alapján hozta meg döntéseit.
„Románia felelősségteljes szövetséges, amely maradéktalanul eleget tesz vállalt kötelezettségeinek. Ismételten hangsúlyozzuk, hogy Románia szuverén döntéseit gondos mérlegelés előzi meg annak érdekében, hogy azok összhangban legyenek az ENSZ Alapokmányával és a nemzetközi jog szabályaival” – áll a szaktárca közleményében.
Ennek előzménye, hogy – amint megírtuk – csütörtökön az iráni külügyminisztérium szóvivője egy X-bejegyzésben azt állította, hogy a NATO főtitkára név szerint említette Olaszországot és Romániát az Irán elleni agresszióban részt vett országokként.
Kapcsolódó
Mark Rutte NATO-főtitkár egy televíziós interjúban azt mondta, Románia felajánlotta, hogy területén biztosítja az amerikai katonai repülőgépek üzemanyaggal való ellátását.
Mark Rutte állítása szerint a bukaresti repülőtér csökkentette a kereskedelmi járatok számát, hogy helyet adjon az akció keretében használt légi utántöltő repülőgépeknek. Hozzátette: a konfliktus idején négy–ötezer amerikai katonai repülést hajtottak végre az európai bázisokról.
„Itt egyértelmű és lesújtó beismerésről van szó a NATO aktív bűnrészességéről egy ENSZ-tagállam ellen folytatott illegális agressziós háborúban” – írta Baghai az X-en.
A Legfelsőbb Védelmi Tanács március 11-én jóváhagyta az Egyesült Államok kérését, miszerint további csapatokat, légi utántöltő repülőgépeket és megfigyelő eszközöket küldenek Romániába az Irán ellen február végén kirobbant háború kapcsán. A kérelmet állítólag a Pentagon fogalmazta meg. Nicușor Dan akkor azt nyilatkozta, hogy védelmi jellegű eszközökről van szó, s nincs ok az aggodalomra. A parlament jóváhagyta az államfő kezdeményezését, amely az amerikai katonai erők és felszerelések ideiglenes romániai telepítésére vonatkozott. Sajtóértesülések szerint az amerikai igény két hazai légibázist érintett: a Konstanca melletti Mihail Kogălniceanu légibázist és az aranyosgyéresi támaszpontot.
CSAK SAJÁT