Továbbra is Románia az EU egyik legkorruptabb országa

A Transparency International legfrissebb globális jelentése szerint Románia továbbra is a korrupció elleni küzdelemben a legrosszabbul teljesítő országok között van az Európai Unióban.

A Korrupció Érzékelési Index (CPI) 2024 című jelentés szerint a korrupció elleni intézkedések világszerte csökkennek és rontják az életminőséget – számol be az Agerpres hírügynökség.

Az index azt tükrözi, hogy 180 országban a független és üzleti szakértők hogyan ítélik meg a közszféra korrupcióját. A rangsort 0-tól 100-ig terjedő pontozással állítják össze, ahol a nulla a „nagyon korrupt” és a 100 a „egyáltalán nem korrupt”.Románia a korrupció elleni küzdelemben a legrosszabb eredményeket elérő uniós országok közé tartozik | Illusztráció: AdobeStockAggasztó, hogy 2024-ben a korrupció szintje világszerte még mindig nagyon magas, miközben a korrupció elleni küzdelem erőfeszítései csökkennek. A szervezet szerint az erőteljes korrupcióellenes intézkedések hiánya világszerte súlyos következményekkel jár olyan kulcsfontosságú területeken, mint a demokrácia védelme, a jogállamiság fenntartása, a környezetvédelem és az éghajlatváltozás elleni küzdelem, valamint az emberi jogok előmozdítása és védelme.

Az Európai Unió a CPI rangsorában a legmagasabb pontszámokkal szerepel, 2024-ben azonban az EU átlaga 62 pont, ami két ponttal alacsonyabb az előző évekhez képest. Az Európai Unió országaiban megfigyelhető a korrupcióellenes erőfeszítések stagnálása vagy akár csökkenése, ami döntő tényező a jogállamiság aláásásában, az igazságszolgáltatáshoz való hozzáférés megkerülésében. Ezek a szempontok negatív hatással vannak a polgárok mindennapi életére, legyen szó a közszolgáltatások rossz minőségéről, a korrupciónak való kitettségről vagy az illegális gyakorlatok által okozott környezeti károkról.

Az EU-szintű CPI 2024 rangsor élén Dánia (90 pont), Finnország (88 pont) és Luxemburg (81 pont) áll. Románia a lehetséges 100 pontból 46 pontot kapott, ami Máltával azonos pontszámot jelent, és ezzel a korrupció elleni küzdelemben a legrosszabb eredményeket elérő uniós országok közé tartozik, immár harmadik éve egymás után.

A CPI-rangsorban az elmúlt év során a legnagyobb mértékben Németország (75 pont, -3 pont/2023), Ausztria és Franciaország (67 pont, -4 pont/2023), Szlovákia (49 pont, -5 pont/2023) és Málta (46 pont, -5 pont/2023) rontott.Bár Románia azon kevés uniós ország közé tartozik, amely stabilan tartja magát aCPI-rangsorban, jóval az uniós átlag alatt van. A Transparency International módszertana szerint az 50 pont alatti pontszámok elfogadhatatlanul alacsonyak.

A Transparency International Románia ajánlásai a következők:

* A közbeszerzések ellenőrzésének széles körben elterjedt eszközeinek bevezetése, hangsúlyozva a közpénzek elköltésének polgári ellenőrzésének fontosságát, e folyamat tisztességességét és a beruházási projektek elszámoltathatóságát;

* Az állampolgárok tudatosságának növelése, ismertetve abejelentők védelméről szóló 361/2022. sz. törvényt például a közbeszerzés, a pénzmosás és a terrorizmus finanszírozásának megelőzése, a környezetvédelem, a közegészségügy területén;

* A köz integritására vonatkozó jogszabályok aktualizálása a meglévő hiányosságok és jogszabályi következetlenségek kiküszöbölése;

* Kormányzati vállalás egy olyan korrupcióellenes programról, amelynek eredményeként Románia 2027-re legalább 50 pontot ér el a korrupcióérzékelési indexen;

* A tanulóknak és diákoknak szóló nem formális és informális oktatási programok bevezetése, amelyek hozzájárulnak a szilárd polgári kultúra kialakításához, valamint a demokratikus elvek, az egyéni jogok, az etika és a társadalmi integritás alapvető fogalmainak megértéséhez.

A Korrupció Érzékelési Index 2024 globális, regionális és nemzeti szintű adatai és statisztikái, valamint az előző évekkel összehasonlító adatok ITT  találhatók.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?