Több százezer állampolgár adatait bocsátották áruba hackerek – Miért veszélyes, ha eladják?

Mintegy 200 ezer állampolgár adatait bocsátották áruba hackerek, akik október végén kibertámadást indítottak a főváros ötödik kerületének polgármesteri hivatala ellen. A támadók hozzáférést szereztek a városháza által kezelt platformokhoz és olyan információkhoz is, mint az alkalmazottak közötti beszélgetések vagy a helyi rendőrség által kiadott bírságok és a járőrözés beosztása. Állítólag 5 millió dollárt kértek a hivataltól, mielőtt eladásra kínálták az adatokat, azonban a polgármester nem volt hajlandó engedni nekik.

A kibertámadásról információkat először egy kiberbiztonsági szakember, Bogdan Albei LinkedIn-fiókján tették közzé, aki egy olyan céget vezet, amely a hackerek különböző kommunikációs csatornáit figyeli a dark weben – az internet egy olyan szegletén, amely a nagyközönség számára nem hozzáférhető, csak speciális módszerekkel, például egy speciális program használatával – és máshol, számolt be a Digi24. A szakértő így fedezte fel az ötödik kerület polgármesteri hivatalát megtámadó hackerek speciális honlapját.

Illusztráció | Fotó: Pexels

Mint írják, a támadók azt állítják, hogy egy hétig tárgyaltak a városháza képviselőivel, de nem sikerült megegyezniük. Ötmillió dollárt követeltek, és Cristian Popescu Piedone, aki október 26-án még polgármester volt, a Digi24-nek azt mondta, hogy „nem fog engedni az ilyen támadásoknak”. A hackerek azzal kérkednek, hogy mintegy 200 ezer polgár adatait: teljes neveket, szülők nevét, lakcímeket, személyi számokat, e-mail címeket és telefonszámokat bocsátották áruba. Ezekkel az adatokkal lehetséges például az érintettek nevére kölcsönt felvenni, bankszámlát nyitni, az ő nevükre online szolgáltatásokat vagy termékeket rendelni, illetve hamis dokumentumokat kiállítani.

A Digi24 forrásai szerint a támadók a városháza telefonbeszélgetéseinek hangfelvételeit, valamint az intézmény számítógépes rendszereihez való hozzáférést is megszerezték. A megkérdezett kiberbiztonsági szakember szerint a hackerek által kihasznált „gyenge pont” az intézmény egyik alkalmazottja vagy az intézmény informatikai platformjait kezelő személyek lehetnek. Azt írják, az ötödik kerület polgármesteri hivatala a cikkük megjelenéséig nem válaszolt a megkeresésükre.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?