Tiltakoznak a bírák a különnyugdíjuk megnyirbálása ellen, szerdától elhalasztják a tárgyalásokat
Több nagyváros bírái és ügyészei, valamint az Országos Korrupcióellenes Ügyészség is bejelentette, szerdától felfüggesztik munkát, és az utóbbi évek egyik legnagyobb tiltakozó akciójába kezdenek. Elhalasztják a legtöbb tárgyalást és vizsgálatot, így blokkoljákmajd a munkát.
A speciális nyugdíjakat érintő törvény tervezett módosítása miatt elégedetlenek. Források szerint kedden Marcel Ciolacu miniszterelnök, Alina Gorghiu igazságügyi miniszter és Nicolae Ciucă PNL-elnök a Legfelsőbb Bírói Tanács vezetőségével tárgyal. Alina Gorghiu igazságügyi miniszter azt mondja, tiszteletben tartja a bírák szabad véleménynyilvánításhoz való jogát, de abból indul ki, hogy az igazságszolgáltatásban a párbeszéd a megoldás minden problémára, nem pedig a tiltakozás. Azzal is érvelt, hogy „morális szempontból alapelv, hogy a nyugdíj nem haladhatja meg a fizetést”.
A bukaresti ítészek 213 bíró jelenlétében közgyűlésen fogalmazták meg követelésüket a küszöbön álló radikális változásokkal, mármint a különnyugdíjak rendszerének átalakításával kapcsolatban.
Kifejtették, míg a bírói kar mindig nyitott volt a párbeszédre, a szakmai szövetségek véleményét a jogalkotási folyamat során teljesen figyelmen kívül hagyták. Elismerik, hogy a jelenlegi nyugdíjrendszer kiigazításokat igényel (például a szolgálati nyugdíj nem haladhatja meg a nettó fizetést), azonban egy előrelátható, az igazságszolgáltatás függetlenségét és a bírák jogállását tiszteletben tartó szabályozás elfogadását várják el a törvényhozóktól. Azt szeretnék, hogy az új szabályozás átlátható jogalkotási folyamat alapján jöjjön létre, amely egyrészt megszünteti a meglévő egyenlőtlenségeket, másrészt figyelembe veszi a bírák jogállását, a munkakörülményeket és az igazságszolgáltatási rendszer egészének kilátásait.
„Kérjük, hogy a 2023. május 31-ei közgyűlésen a bírák által kifejtett véleményeket vegyék figyelembe a bírói nyugdíjakra vonatkozó törvénymódosítások elfogadásának jogalkotási folyamatában” – közölték a bukaresti ügyészek. Hasonló közlemény érkezett a temesvári ügyészségtől is. Ott is eldöntötték a munka felfüggesztését a büntetőügyekben, kivéve a sürgős eseteket, valamint a tárgyalásokat sem tartják meg.
A bukaresti bírák úgy határoztak, tiltakozásképp 2023. június 21-étől kezdődően határozatlan időre elhalasztják az összes ülést, de döntenek a büntetőügyekben hozott megelőző intézkedésekről, házkutatásokról és egyéb sürgős ügyekben (kiskorúakat érintő elnöki rendeletek, sürgős elhelyezési intézkedések, védelmi határozatok, nemzetközi gyermekrablások, a végrehajtás ideiglenes felfüggesztése).
Változások a különleges nyugdíjakról szóló törvényben
A kormánykoalíció vezetői hétfőn megállapodtak abban, hogy a jövő héten a parlament döntő fórumán szavaznak a speciális nyugdíjak, köztük a bírák nyugdíjának módosításáról.
A parlament előtt lévő tervezet egyik fontos rendelkezése, hogy 2035-ig 50-ről 60 évre emelnék a bírák nyugdíjkorhatárát.
A dokumentum a nyugdíjkiszámítási alap kiigazítását írja elő, a nyugdíjba vonulást megelőző utolsó hónapok bruttó átlagkeresetének 80 százaléka helyett 65 százalékot, fokozatosan 12 hónapról 300 hónapos időszakra. Ez a kedvezményezettek valamennyi kategóriájára érvényes, beleértve a bírósági kisegítő személyzetet, a külső ellenőröket, a parlamenti tisztviselőket, a légierő személyzetét, a diplomáciai és konzuli testületek tagjait.
Kivételt képeznek a Román Alkotmánybíróság határozatai által védett bírák nyugdíjai, ahol a nyugdíjazás időpontját megelőző utolsó 10 év bármelyik 12 egymást követő hónapjára vonatkozó havi bruttó foglalkoztatási juttatások és állandó jövedelmek átlagának 80 százalékos aránya marad meg számítási alapként.
Ez a helyzet a 2023. december 31-éig nyugdíjba vonulók esetében. A 12 hónapos időszak 2024. január 1-jét követően 2043-ig 300 hónapra nő.
Egyetlen nyugdíj sem haladhatja majd meg a járulékfizetési időszakban, azaz a munkával töltött időszak alatt szerzett jövedelmet.
CSAK SAJÁT