Tervezet: csak jól látható helyről és egyenruhában radarozhatnak a rendőrök

Kedvező jelentést fogadott el kedden a képviselőház ipari és szolgáltatási bizottsága a törvénytervezetről, amely szerint a rendőrök csak jól látható helyen, a közlekedésrendészet megkülönböztető felirataival és jelzéseivel ellátott járműben végezhetnek sebességmérést.

A szenátusban korábban hallgatólagosan elfogadott jogszabályjavaslat szerint radarozó rendőröknek egyenruhát kell viselniük, a sebességhatár túllépését pedig kizárólag hatóságilag jóváhagyott és metrológiailag ellenőrzött műszaki eszközökkel állapíthatják meg.

A közúti közlekedés szabályairól (KRESZ) szóló rendeletet módosító tervezetet 18, különböző frakciókhoz tartozó képviselő nyújtotta be.

Fotó: a rendőrség Facebook-oldala

A jogszabályjavaslat szerint csak jól látható helyről és a közlekedésrendészet megkülönböztető jelzéseivel és felirataival ellátott, mozgó vagy álló rendőrautóból lehet radarozni. Ha a sebességmérésre használt jármű nincs jól látható helyen vagy nincs ellátva a közlekedési rendőrség megkülönböztető jelzéseivel, a hatóság nem állapíthatja meg a szabálysértést  – olvasható a tervezetben.

A jogszabályjavaslat előírja azt is, hogy a szabálysértések megállapítása és a szankcionálás közvetlenül a közlekedési rendőrök feladata, a határátkelőkön pedig a határrendészeké; a rendőrök és határrendészek kötelesek egyenruhát viselni.

A szakbizottsági vitán a belügyminisztériumot képviselő rendőrfőfelügyelő, Alexandru Popa közölte, hogy a kormány nem ért egyet a javaslattal. Emlékeztetett arra, hogy a szakbizottság nemrégiben már elutasított egy hasonló tervezetet, amely megtiltotta volna a rendőröknek, hogy lesből, megkülönböztető jelzés nélküli gépkocsikból radarozzanak, mert kétszer is alkotmányellenesnek nyilvánították.

Bende Sándor RMDSZ-es képviselő a törvénymódosítás mellett érvelt. „Mi a célunk? Hogy több szabálysértőnk legyen, vagy hogy a sebességhatár betartásával közlekedjenek az emberek? Inkább ijesszünk rá a sofőrökre, hogy szabályosan közlekedjenek, mintsem csapdába csaljuk, elkapjuk és megbüntessük őket. Persze, a második variáns több hasznot hoz az államkasszának, de nem biztos, hogy növeli a közlekedésbiztonságot”– mutatott rá a politikus.

A törvény egyik kezdeményezője, Lucian-Florin Puşcaşu AUR-os képviselő kifejtette: a közlekedésrendészet nem „betyárkodhat”, nem az a feladata, hogy mindenáron „vadássza” a törvényszegőket. Ugyanakkor a törvény gátat vetne a „trófeagyűjtő” rendőrök visszaéléseinek is, és nevelő hatással lenne a sofőrökre - érvelt Puşcaşu. Hozzátette, a rendőröknek méltósággal és büszkeséggel kell viselniük egyenruhájukat, és arra kell törekedniük, hogy az állampolgárok ne ijedjenek meg tőlük, hanem a törvény védelmezőjét lássák bennük.

A tervezetről a képviselőház szavaz döntő házként.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

banner_bcxvIA0Y_2.jpg

Kimaradt?