Terítéken az orvosi marihuána legalizálásának kérdése
A parlamentben szerdán ismét napirendre került a kannabisz gyógyászati célokra való engedélyezésének kérdése, azonban mind az Egészségügyi Minisztérium, mind a Romániai Országos Gyógyszer- és Orvostechnikai Eszközök Ügynöksége (ANMDR) képviselői fenntartásaikat fejezték ki a törvénytervezettel kapcsolatban - írja az Agerpres.
A Szociáldemokrata Párt, a Liberális Párt és független képviselők egy csoportja által 2019-ben benyújtott törvényjavaslatot szerdán vitatta meg a képviselőház egészség- és családügyi bizottsága.
Răzvan Prisada, az ANMDR elnöke kijelentette, Romániában jelenleg is elérhetők a kannabiszalapú kezeléseket helyettesítő gyógyszerek, mivel a kannabisz még nincs törvényileg szabályozva. Hozzátette, hogy folyamatban van egy vita a kannabiszvirág gyógyszerként való engedélyezéséről.
„A gyógyszerügynökség március 2023-as parlamenti meghallgatását követően elindítottuk az Európai Gyógyszerügynökség által engedélyezett gyógyszerek értékelési eljárását. Elsőként az Epidiolex nevű oldatról beszélünk, amelyet két évesnél idősebb epilepsziás betegek kezelésére használnak. A gyógyszerügynökség 2024 márciusában döntött arról, hogy javasolja ennek a terméknek a felvételét az államilag támogatott orvosságok listájára. Amint megkötik a szerződést az Országos Egészségbiztosítási Pénztárral, a termék elérhetővé válik a romániai patikákban” – mondta Prisada.
Fájdalomcsillapításra használt gyógyászati termékek
Az orvos hangsúlyozta, hogy a végstádiumú betegek fájdalomcsillapítására jelenleg is léteznek terápiás lehetőségek, főként morfinszármazékok. Emellett továbbra is zajlik az értékelés a kannabiszvirágzat gyógyszerként való engedélyezéséről. Közölte, ha elegendő bizonyítékot gyűjtenek annak biztonságos alkalmazására, akkor várhatóan az egész Európai Unióban elérhetővé válik növényi készítményként. „Valószínűleg még idén lezárul ez az értékelési folyamat. Nagyon alaposan mérlegelni kell azonban azokat az előnyöket, amelyeket ez a szer hozhat a jelenlegi terápiás eszközökhöz képest” – tette hozzá.
Prisada megjegyezte, hogy a piacon már léteznek THC-t nem tartalmazó kannabiszolajok, amelyek nem okoznak függőséget. Az európai országokban jelenleg két engedélyezett gyógyszer érhető el: az Epidiolex és a Sativex, amelyek a kezelőorvos kérésére a román betegek számára is hozzáférhetők.
Az Egészségügyi Minisztérium képviselője, dr. Gabriel Diaconu bírálta a törvényjavaslat szövegét, és a kezdeményezőket arra kérte, hogy pontosítsák, milyen elképzelés vezérelte őket, amikor azt gondolták, hogy a minisztérium kannabiszfarmokat és -ügynökségeket hozhatna létre.
„A kannabiszra vonatkozó szabályozás több mint 20 éve létezik Romániában. A jelen törvényjavaslatban több szinten is zavaros megfogalmazások vannak, és attól tartok, hogy még most, egy szakmai vita során is, a kezdeményezők nem tudnak egyértelmű különbséget tenni a bizonyítékokon alapuló orvoslás és a szájhagyományon alapuló gyógyászat között. Természetesen néhány orvosi sikertörténet nagyon meggyőző lehet, de egy közegészségügyi rendszerben az új hatóanyagok bevezetésére vonatkozó engedélyeket és eljárásokat alaposan meg kell vizsgálni tudományos kutatások és metaelemzések alapján” – mondta Diaconu.
Kapcsolódó
Az Egészségügyi Minisztérium képviselője közölte, nem ellenzik a kannabisz gyógyászati potenciáljának további kutatásának. Az engedélyezési eljárás jelenleg főként THC-tartalmú termékekre vonatkozik, amely a hazai jogszabályok szerint továbbra is tiltott kábítószernek minősül. Ha a minisztérium egy ilyen törvénytervezetet jóváhagyna, azzal gyakorlatilag saját magának ártana” – magyarázta.
Diaconu elismerte, hogy egyes esetekben – különösen palliatív ellátásban – a kannabiszalapú készítmények javíthatják a betegek életminőségét, és ezért nem kellene büntetni őket azok használatáért. Hozzátette azonban, hogy ez a kérdés nem kizárólag az Egészségügyi Minisztérium, hanem például az Igazságügyi Minisztérium hatáskörébe is tartozik.
CSAK SAJÁT