Tanulnak önfeledten mosolyogni: élményterápiás tábor a cukorbeteg gyerekeknek és családjaiknak

Élményterápiás tábort tartottak a héten Székelyvarságon az I-es típusú cukorbetegséggel küzdő gyermekeknek és családjaiknak. A Yuppi Camp csapata 2011-ben indította útjára az első ilyen típusú tábort a diabéteszes gyerekeknek, azóta minden évben megszervezik.

A célkitűzés az volt, hogy a krónikus betegséggel együtt élő gyermekek és családjaik a tábornak köszönhetően átlépjék a betegség által megszabott határokat és segítséget kapjanak a diagnózis feldolgozásában.

Fotó: Yuppi Camp

Az I-es típusú cukorbetegség leginkább gyermekkorban alakul ki és az érintett személy egész életét végigkíséri. A családok, illetve beteg gyermekeik eleinte nehezen tudják feldolgozni, elfogadni a kórképet, ebben próbált segíteni az idei tábor is. A Yuppi táborban képzett terapeuták, diabétesz szakorvos és önkéntesek hadserege igyekezett segíteni abban, hogy a kiskorúak és családjaik megértsék és elfogadják betegséget, hogy önfeledten tudjanak mosolyogni, illetve hogy a családok hasznos tapasztalatokat tudjanak megosztani egymással.

Az idei kiadásra is az ország minden részéről érkeztek egyes típusú cukorbetegségben szenvedő kiskorúak és azok családtagjai. A Yuppi táborról, illetve annak fontosságáról a tábor szervezői és résztvevői meséltek a Maszolnak.

Kocsis Kincső Hanna a Yuppi Egyesület szakmai igazgatója, a diabéteszes családi tábor vezetője elmondta, 2011-ben vett részt először a táborban, akkor házvezető manóként, majd 2016-tól az egyesület alkalmazottja.

Kocsis Kincső Hanna | Fotó: Yuppi Camp

Kifejtette, a tábor az élményterápiás rekreáció innovatív módszereit alkalmazza. Mint mondta, idén is számos kreatív programmal fogadták a családokat, többek között íjászattal, lovaglással, de voltak kézműves foglalkozások, bűvészet, színjátszás és tábortűz is. A felnőttek számára terápiás beszélgetéseket biztosítottak, illetve állandó felügyeletet beteg gyermekeik számára. A táborban 124 személy vett részt, minden családban legalább egy cukorbeteg kiskorú volt.

Az elsődleges szempont maga a módszer volt amit használunk, azaz a terápiás rekreáció, ennek mentén állítjuk össze a tevékenységi programot. A szabadban zajló programoknak nagy horderejük van hiszen felszabadítja a résztvevőket a problémáik alól, kreativitásukat, a betegséghez való pozitív hozzáállásukat erősíti meg. A szülőknek például két szakember segített a beteg gyermekeik diagnózisának feldolgozásában. Amikor itt vagyunk, akkor mindannyian azt tapasztaljuk meg, hogy kik vagyunk mi valójában, hogy sokkal több erő rejlik bennünk mint amit gondolnánk magunkról és ez azáltal valósul meg, hogy kilépünk a hétköznapi, megszokott életformánkból, meg merjük engedni magunknak azt, hogy kipróbáljunk valami olyasmit, amiről nem tudtuk, hogy képesek vagyunk rá. Ehhez persze bátorság is kell, ami teret kap ebben a táborban, azáltal, hogy biztonságos közeget teremtünk. Ez segíthet abban, hogy a felfedezett erőforrásokat a családok tovább tudják vinni. A Yuppi a kapcsolódást, a figyelmet és elsősorban a szeretetet jelenti mindazok számára akik részt vesznek benne” - összegezte gondolatait Kocsis Kincső Hanna.

Bartos Richárd, a Yuppi programkoordinátora elmondta, kétféle programkategóriára koncentráltak: nappali és esti programokra.

Bartos Richárd | Fotó: Yuppi Camp

A nappali programjainkban általában ötféle kategóriánk van, az önkénteseink külön felkészítőkön vesznek részt májusban, hogy ezeket hatékonyan tudják vezetni. A programokat szakemberek állítják össze és felügyelik. Az esti tevékenységek is a felnőtteknek és a gyermekeknek is szólnak, amit aztán a tábortűz koronáz meg, ahol a gyermekek családtagjaikkal közösen ünnepelhetik a tartalmas együttlétet. A tábor célja az, hogy beteg gyermekeknek felejthetetlen élményeket tudjunk nyújtani” - hangsúlyozta Bartos Richárd.

Demeter Antónia, a Yuppi tábor felnőttekkel foglalkozó terapeutája kifejtette, azért fontos a Yuppi tábor, mert egy olyan biztonságot ad úgy a szülőknek és beteg gyermekeiknek, amit máshol nem nagyon tudnak megtapasztalni.

Demeter Antónoa | Fotó: Yuppi Camp

A tábor alatt láttam fejlődni a családokat és gyermekeiket, öröm volt felfedezni újból és újból, hogyan tanulnak meg felülemelkedni a cukorbetegségen. Szervezőként azt tűztük ki célul, hogy mindig rugalmasok kell legyünk, hiszen itt eltérő sorsú családokat fogadunk, van aki a betegség elején van, de vannak tapasztaltabb családok is, illetve a környezet is különbözik ahonnan jönnek. Ezzel a betegséggel teljes életet lehet élni és ez a legfontosabb üzenet minden olyan családnak aki hasonló helyzetben van” - fogalmazott Demeter Antónia.

Palojtay Dávid, a tábor bűvészmanója Budapestről érkezett a csapatba.

Palojtay Dávid | Fotó: Yuppi Camp

Több dolgot ad az a tábor amiért érdemes itt lenni akár résztvevőként, akár önkéntesként. Hiszek abban, hogy az embernek érdemes úgy élni az életét, hogy kapjon és adni tudjon, a Yuppiban önkéntesként olyan embereknek tudunk adni, akiknek nagy szükségük van a támogatásra, szeretetre, pozitív energiákra, erőre. Egyszerűen nagyon jó itt lenni, hiszen itt a családoknak köszönhetően olyan élményekhez lehet jutni, amit máshol nem kap meg az ember. Közösen, egy közös célért együtt lenni mindig felemelő és feltölti az emberi lelket” – osztotta meg érzéseit a Maszollal az önkéntes.

A Gyergyószentmiklósról érkezett Dán Raymond kifejtette, nagyon sokat jelent családja és gyermeke számára ez a tábor, hiszen végre egy kis időre lekerült a vállukról az a teher amit a cukorbetegség okoz a mindennapi életükben.

A Yuppi tábor azért fontos, mert ezáltal az érintettek le tudják győzni a bennük rejlő félelmeket, a belső vívódásokat könnyebben fel tudják dolgozni. Nagyon sokat segít, hogy itt olyan emberekkel találkozhattam, akik ugyanabban a helyzetben vannak mint mi. A gyermekem cukorbetegségét nagyon nehéz volt elfogadnom, ez viszont a tábornak is köszönhetően úgy érzem sikerült, hiszen nagyon sok mindent megértettem, ami ezt a témakört illeti. A táborban részt vevő családok újra reményt kapnak, a Jóisten felé vezető útban megerősödnek” – nyilatkozta Dán Raymond.

A Jászvárosból érkezett Alin Căuneac elmesélte, mindhárom lánya I-es típusú cukorbeteg, ami hatalmas kihívást jelentett számukra.

Fotó: Yuppi Camp

A Yuppi tábor azért nagyon különleges, mert segít abban, hogy a cukorbetegségre, ne betegségként hanem egy állapotként gondoljunk. A szülők és gyermekek nagyon meg vannak ijedve a betegség elején, ezért is fontos részt venni egy ilyen táborban, hiszen megnyugvást, belső békét és az egyensúly visszaállítását segíti, ösztönzi az itteni jelenlét. Nagyon sok támpontot adhatnak a tapasztaltabb szülők is, hiszen olyan információkat oszthatnak meg a betegség elején levő családokkal, amelyek átlendíthetik őket a holtponton. A tábor önbizalmat, erőt, reményt ad minden családnak és cukorbeteg gyereknek, amit magával tud vinni a hétköznapokba” - fejtette ki az édesapa.

A Yuppi diabétesz tábor szombaton ért véget, ahonnan feltöltődött szülők, mosolygó önkéntesek és boldog I-es típusú cukorbetegséggel küzdő gyermekek távoztak az ország minden szegletébe.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?